Zawieszenie działalności gospodarczej – wszystko, co musisz wiedzieć

Pandemia COVID-19 sprawiła, że wielu przedsiębiorców znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. Nie zawsze jednak jedynym wyjściem jest zamknięcie firmy – alternatywą może być jej czasowe zawieszenie. Szacuje się, że na koniec sierpnia 2020 roku zawieszona została co dziesiąta działalność. Ty również zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem? Sprawdź, na czym polega zawieszenie działalności gospodarczej, kiedy można zdecydować się na taki krok i jak to zrobić.

Na czym polega zawieszenie działalności gospodarczej?

Zawieszenie działalności gospodarczej to jedno z rozwiązań, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy. Polega ono na wstrzymaniu na określony czas prowadzenia działalności. Jednocześnie należy podkreślić, że działalność zawieszona nie jest zlikwidowana ani zamknięta. Jest ona po prostu wstrzymana, jednak w każdej chwili można ją wznowić.

Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Oczywiście zawieszenie działalności gospodarczej z reguły wynika z problemów przedsiębiorcy w prowadzeniu firmy, które mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Najważniejszą korzyścią, wynikającą z zawieszenia, jest zwolnienie ze składek ZUS czy z opłacania podatku dochodowego. Nie trzeba też składać deklaracji VAT. Jednocześnie jednak nie można osiągać żadnych przychodów w ramach tej działalności.

Kiedy można zawiesić JDG?

Na zawieszenie działalności gospodarczej może zdecydować się każdy przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników:

 • na umowę o pracę,
 • na zasadzie powołania, wyboru, mianowania,
 • na spółdzielczą umowę o pracę.

Działalność można zawiesić na dowolnie długi okres, również bezterminowo. Nie może to być jednak okres krótszy niż 30 dni. Można to zrobić z dowolnego powodu, jak na przykład:

 • problemy z prowadzeniem firmy, na przykład zdrowotne,
 • brak odpowiednich przychodów,
 • opieka nad dzieckiem,
 • przestój – w przypadku firm o charakterze sezonowym,
 • czynniki zewnętrzne – doskonałym przykładem może być pandemia koronawirusa, która skutecznie uniemożliwia niektórym przedsiębiorcom skuteczne prowadzenie firmy.

Oczywiście to tylko niektóre z sytuacji, w których można zdecydować się na zawieszenie działalności. Pamiętaj jednak, że możesz zdecydować się na to bez konkretnego powodu.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Zawieszenie JDG nie jest skomplikowane. Jak to zrobić krok po kroku? Jednoosobową działalność można zawiesić w CEIDG. Informacja o zawieszeniu zostanie automatycznie przekazana do ZUS lub KRUS, do Urzędu Skarbowego oraz do GUS.

W pierwszej kolejności należy złożyć odpowiedni wniosek w CEIDG. Można to zrobić na trzy sposoby:

 • zawieszenie działalności przez internet – wejdź na stronę biznes.gov.pl, zaloguj się swoim Profilem Zaufanym, a następnie zaloguj się w CEIDG i wypełnij formularz o zawieszenie działalności gospodarczej. Możesz skorzystać z elektronicznego kreatora wniosków: https://www.biznes.gov.pl/pl/e-uslugi/00_0737_00,
 • w urzędzie – wniosek o zawieszenie działalności możesz złożyć w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Formularz może znaleźć na stronie CEIDG, gdzie możesz go również wydrukować, tak aby do urzędu dostarczyć gotowy dokument. Wniosek można wypełnić również w urzędzie. Następnie urzędnik najpóźniej kolejnego dnia wprowadzi zmiany w CEIDG,
 • pocztą – możesz również wysłać wniosek o zawieszenie działalności pocztą. W tym przypadku wniosek musi być opatrzony własnoręcznym podpisem potwierdzonym przez notariusza.

Kiedy urząd sprawdzi Twój wniosek i będzie on poprawny, Twoja działalność zostanie zawieszona od dnia, który wskażesz we wniosku. Zawieszenie będzie trwało do dnia, określonego we wniosku lub do dnia, w którym złożysz wniosek o wznowienie działalności gospodarczej.

Jak wznowić działalność?

Aby wznowić działalność gospodarczą, powinieneś postępować adekwatnie jak przy jej zawieszeniu. Odpowiedni wniosek możesz złożyć przez internet, bezpośrednio w urzędzie miasta lub gminy lub wysyłając go pocztą – oczywiście również z podpisem potwierdzonym przez notariusza.

Podsumowanie

Choć zawieszenie działalności gospodarczej wielu osobom wydaje się ostatecznością, w wielu przypadkach może to być dobre rozwiązanie. Podczas gdy firma jest zawieszona, nie trzeba opłacać składek ZUS czy płacić podatku dochodowego, dlatego też przedsiębiorcy tak chętnie skorzystali z tej możliwości w czasie pandemii koronawirusa. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz wznowić działalność – nawet przed datą, określoną we wniosku. Jeśli więc Twoja sytuacja finansowa jest bardzo trudna, a firma nie przynosi odpowiednich dochodów, możesz rozważyć zawieszenie działalności gospodarczej.