Finansowanie faktur w branży budowlanej – koniec z zatorami płatniczymi?

Prowadzisz firmę budowlaną, jednak od pewnego czasu zauważasz coraz większe problemy z płynnością finansową? Obawiasz się powstania zatorów płatniczych, które mogą być bardzo niebezpieczne dla przedsiębiorstwa? Finansowanie faktur może być doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie!

Zatory płatnicze to poważny problem w branży budowlanej

Zatory płatnicze od wielu lat są jednym z najpoważniejszych problemów, z jakimi zmaga się branża budowlana. Niestety, pandemia koronawirusa tylko pogłębiła ten problem, w związku z czym firmy budowlane są obecnie w trudniejszej sytuacji niż kiedykolwiek. Przyczyną powstawania zatorów płatniczych są przede wszystkim opóźnienia w płatnościach.

Co istotne, branża budowlana – podobnie jak transportowa – jest jedną z tych, w których bardzo powszechne są faktury z długim terminem płatności. Jeśli więc firma budowlana wystawia kilka faktur z terminem płatności 60 dni, musi czekać na pieniądze przez dwa miesiące – a gdy dodatkowo kontrahenci spóźniają się z płatnościami, firma ta znajduje się w naprawdę nieciekawej sytuacji.

Początkowe trudności w utrzymaniu płynności finansowej mogą bardzo szybko przerodzić się w poważniejsze problemy, a uporanie się z zatorami płatniczymi nie jest prostym zadaniem. Z tego powodu finansowanie faktur jest rozwiązaniem, z którego firmy z branży budowlanej korzystają szczególnie chętnie.

Faktoring – najbardziej korzystny sposób na finansowanie faktur?

Większości przedsiębiorców finansowanie faktur kojarzy się z faktoringiem – i słusznie. Jest to zdecydowanie jedna z najbardziej opłacalnych form zewnętrznego finansowania przedsiębiorstw, która cieszy się coraz większą popularnością. Oprócz faktoringu firmy mają do wyboru również inne formy finansowania. Przykładem może być kredyt bankowy. Niestety, nie jest on tak korzystny, z uwagi na konieczność podjęcia długotrwałego zobowiązania finansowego, na wysokie koszty, a także na utratę zdolności kredytowej. Faktoring jest rozwiązaniem o wiele bardziej elastycznym.

Na czym polega faktoring?

Faktoring jest narzędziem finansowym, które polega na finansowaniu faktur. Dzięki tej usłudze firmy z branży budowlanej (i nie tylko) nie muszą czekać na to, aż po otrzymaniu faktury ich kontrahent zapłaci za wykonaną pracę lub zakupiony towar. W przypadku faktoringu firma, która wystawiła fakturę, sprzedaje ją firmie faktoringowej, która następnie wypłaca firmie odpowiednią kwotę (pomniejszoną o kwotę prowizji).

Dzięki temu firma budowlana niemal od razu zyskuje środki, bez czekania na opłacenie faktury przez kontrahenta. Ten z kolei może opłacić fakturę w ustalonym na dokumencie terminie, a dochodzeniem tego roszczenia zajmie się już firma faktoringowa. Podsumowując, faktoring polega na odsprzedaniu faktury firmie faktoringowej w celu uzyskania środków od razu po wystawieniu faktury.

Dlaczego warto skorzystać z finansowania faktur?

Powodów, dla których warto skorzystać z finansowania faktur w formie, jaką oferuje faktoring, jest wiele. Przede wszystkim jest to najlepszy sposób na utrzymanie płynności finansowej. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że płynność finansową należy kontrolować w sposób ciągły, a nie dopiero wtedy, kiedy jest zagrożona. Jako że od płynności finansowej zależy, czy dana firma będzie dysponowała wystarczającymi środkami na pokrycie bieżących zobowiązań, jak pensje pracowników czy utrzymanie sprzętu, jest to jeden z najważniejszych wskaźników kondycji finansowej firmy.

Korzystanie z faktoringu nie bez powodu jest tak popularne w branży budowlanej. Bardzo często firmy, korzystające z usług firm budowlanych, oczekują faktur z długim terminem płatności. Ich wystawianie może znacząco poprawiać konkurencyjność firmy. Niestety, wystawienie takiej faktury nie jest dla firmy korzystnych rozwiązaniem, gdyż przez długi czas musi ona czekać na płatność – chyba że skorzysta z finansowania faktur, jakim jest faktoring, i otrzyma pieniądze niemal od razu po wystawieniu faktury. W ten sposób firma, która wystawia faktury z odroczonym terminem płatności, nie ryzykuje utraty płynności finansowej.

Jak wybrać najlepszy faktoring?

Finansowanie faktur jest usługą, którą oferuje coraz więcej firm. W związku z tym wybór najlepszej oferty faktoringu nie jest łatwym zadaniem – szczególnie, jeśli przedsiębiorca po raz pierwszy decyduje się na taką formę finansowania faktur. Na co zwrócić uwagę, wybierając faktora?

  • ile to kosztuje? – to jedno z najważniejszych pytań, jakie musisz zadać. W zależności od firmy faktoringowej, kwota prowizji może wahać się od 0,3% do nawet 5%, warto więc uznać ten czynnik za kluczowy przy wyborze firmy,
  • ile czasu trzeba czekać na pieniądze? – to kolejna bardzo istotna kwestia, ponieważ z pewnością zależy Ci na czasie. Im szybciej otrzymasz pieniądze, tym lepiej, jednak nie powinien to być czynnik przesądzający o tym, na którą firmę się zdecydujesz,
  • jaki rodzaj faktoringu oferuje firma? – przed podjęciem decyzji dowiedz się, jaką formę finansowania oferuje dana firma, na przykład czy jest to faktoring z regresem i bez regresu,
  • jakie są limity? – sprawdź, jakie są limity kwotowe wartości faktury i czy wystawione przez Ciebie dokumenty się w nich mieszczą. Dzięki temu unikniesz późniejszego rozczarowania,
  • czy jest możliwość finansowania faktur zagranicznych? – jeśli wystawiasz faktury zagraniczne, być może lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie forfaiting,
  • co pokazują rankingi faktorów? – to cenne źródło informacji na temat firm faktoringowych, działających na rynku. Koniecznie zapoznaj się z opiniami innych przedsiębiorców, abyś miał pewność, że korzystasz z usług rzetelnej, cieszącej się zaufaniem firmy faktoringowej. Twoi kontrahenci z pewnością zwrócą na to uwagę!

Finansowanie faktur dla branży budowlanej – podsumowanie

Finansowanie faktur bez wątpienia jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, szczególnie dla branży budowlanej, w której powszechne są faktury z odroczonym terminem płatności. Dodatkowo to właśnie firmy z branży budowlanej są szczególnie narażone na utratę płynności finansowej i na powstawanie zatorów płatniczych. Nie warto ryzykować – o wiele lepiej zdecydować się na nowoczesne finansowanie faktur i cieszyć się dobrą kondycją finansową przedsiębiorstwa. To też jedna z metod na utrzymanie dobrej pozycji w mocno konkurencyjnej branży – w końcu w biznesie chodzi o to, aby pieniądze łączyły oraz by relacje biznesowe oparte były na wzajemnych zaufaniu.