Kontomatik – jak działa najszybsza i najbezpieczniejsza metoda weryfikacji konta bankowego

Naszym zadaniem w Fandla jest świadczyć usługi mikrofaktoringu szybko i automatycznie. Dzięki temu możemy zaoferować Klientom bardzo korzystne warunki. Weryfikacja użytkownika jest jednym z kluczowych elementów naszego procesu.

Całe szczęście możemy skorzystać z wiodącego w Europie rozwiązania oferowanego przez polską firmę Kontomatik z Warszawy, która specjalizuje się w szybkim i bezpiecznym imporcie danych z systemów bankowych. Udostępnia poprzez tzw. API usługę weryfikacji konta bankowego innym firmom.

Wykorzystujemy ją w Fandla. Usługa Kontomatik weryfikuje, czy faktura jest wysłana przez podmiot uprawniony do odbioru należności. W mgnieniu oka pobiera historię konta oraz dokonuje oceny. Dzięki Kontomatik nie musisz wysyłać do Fandla wyciągów bankowych, ani innych zaświadczeń z urzędu, co znacznie przyspiesza i ułatwia proces finansowania faktury.

Kontomatik może połączyć się z twoim kontem, bo twój bank udostępnia mu swoje API. Pozwala Kontomatikowi wyświetlić widget logowania, gdzie możesz wpisać login i hasło. Do tych danych nie ma wglądu ani Kontomatik, ani tym bardziej inne firmy korzystające z ich API, takie jak Fandla.

Cała komunikacja między twoim bankiem a Kontomatikiem jest szyfrowana. Nikt nie ma szans jej przechwycić i odczytać.

Alternatywą do rozwiązania Kontomatika są np. jednogroszowe przelewy weryfikacyjne. Jednak coraz więcej firm odchodzi od tego rozwiązania. Głównie ze względu na czas. Kontomatik pozwala nam zweryfikować twoje konto natychmiast. Na przelew czasem trzeba poczekać.

Lata doświadczenia i spełniania rygorystycznych wymogów

Kontomatik zaczynał jako Kontomierz.pl w 2009. Startup założony przez Marcina Truszela oferował użytkownikom nowatorską jak na tamte czasy aplikację do prowadzenia domowego budżetu.

Aby działała sprawnie, kluczowa była właśnie bezpieczna komunikacja z systemami różnych banków. Użytkownik Kontomierza mógł podłączyć do aplikacji konta z różnych banków i kontrolować wydatki.

Dla wielu Polaków była to pierwsza aplikacja, której udzielali dostępu do konta bankowego. Ważne jest to, że Kontomierz.pl (ani obecnie Kontomatik) nie mają dostępu do danych logowania. Te są zaszyfrowane pozostają pod wyłączną kontrolą użytkownika systemu bankowego.

Firma odniosła ogromny sukces i została przejęta przez dużą niemiecką firmę z sektora fintech Kreditech. W zeszłym roku, dostosowując swoją markę do zagranicznych rynków, Kontomierz zmienił nazwę na Kontomatik.

W Unii Europejskiej podmioty działające w sektorze bankowym, takie jak Kontomatik, muszą się dostosować do bardzo rygorystycznych przepisów. Nadzór nad nimi stanowią narodowi regulatorzy, tacy jak polski KNF, którzy z kolei wdrażają coraz ostrzejsze wymagania narzucane przez UE. To ogromne wyzwanie dla firm takich jak Kontomatik, ale też duży komfort dla użytkowników, którzy nie muszą się martwić o bezpieczeństwo swoich oszczędności, gdy korzystają z usług finansowych online.

Niedawno Kontomatik odniósł ogromny sukces. Udało mu się spełnić wymagania unijnej dyrektywy PSD II i otrzymał na Litwie licencję na tzw. działanie w charakterze AIS. Tego typu licencje udzielane są na podstawie dyrektywy PSD II i pozwalają świadczyć usługi w oparciu o dostęp do rachunków bankowych klientów indywidualnych.

Obecnie Kontomatik Działa w 14 krajach i agreguje dane z ponad 160 banków.

Wypróbuj usługę automatycznego faktoringu i sprawdź, jak to działa!

Wymieniam fakturę na gotówkę