Faktoring dla firm jednoosobowych

Rynek usług oferowanych przez firmy faktoringowe w Polsce ciągle się rozwija, jednak   finansowanie często udzielane jest tym firmom, które istnieją na rynku co najmniej kilka miesięcy oraz są stabilne finansowo. Z faktoringu mogą korzystać również startupy. Nie bez znaczenia jest forma prawna prowadzonej działalności. Myślisz o pozyskaniu środków z faktoringu dla swojej jednoosobowej działalności? Przekonaj się, że taka firma nie powinna mieć większego problemu z uzyskaniem dostępu do usług faktoringowych.

Faktoring – co zyskuje przedsiębiorca?

Co zyskuje przedsiębiorca w ramach współpracy z firmą faktoringową? Przede wszystkim płynność finansową. Uzyskując wcześniej środki z faktury o przedłużonym terminie płatności, możesz dokonać wszystkich niezbędnych opłat i opłacić własne zobowiązania. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług faktora, który udziela finansowania bez względu na formę prawną.

Masz firmę jednoosobową? Zwróć uwagę na kwestię kosztów, ponieważ w małym przedsiębiorstwie nawet niewielkie opłaty mogą mieć duże znaczenie. Warto poszukać faktora, który zapewnia finansowanie przy niedużych czy wręcz bez dodatkowych opłat. Należy pamiętać, że rynek usług faktoringowych rozwija się, a co za tym idzie dostępne są różnorodne korzyści jakie daje tego rodzaju finansowanie.

Zalety faktoringu dla firm jednoosobowych

Jakie są zalety faktoringu dla firm jednoosobowych? Wśród nich wymienić można korzyści niematerialne, czyli poczucie stabilności finansowej. Przedsiębiorca, który korzysta z faktoringu, otrzyma pieniądze z faktury wtedy, kiedy ich potrzebuje, ponieważ wiele firm faktoringowych wypłaca środki tego samego dnia, w którym został złożony wniosek.

Jeżeli zależy Ci na stabilności finansowej, warto skorzystać z faktoringu pełnego, który obejmuje przeniesienie wierzytelności oraz ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahenta. Całe ryzyko nieopłacenia faktury bierze na siebie faktor, dlatego nie musisz się tym martwić. Przekonasz się, że przy działalności jednoosobowej taki komfort ma bardzo duże znaczenie.

Finansowanie firm jednoosobowych

Faktoring dla firm jednoosobowych to rozwiązanie, które pomaga utrzymać płynność finansową u małych podmiotów na rynku, które nie mogą liczyć na kredyt w banku. Polega on na sprzedaży przez firmy jednoosobowe swoich faktur wyspecjalizowanym firmom faktoringowym. Transakcja odbywa się na podstawie umowy cesji. Dłużnik zostaje poinformowany o przekazaniu zobowiązania na rzecz faktora, który płaci faktorantowi (firmie jednoosobowej) należność z tytułu scedowanej faktury.

Faktoring – kto może skorzystać? 

Z faktoringu, obok dużych firm, mogą skorzystać osoby, które prowadzą przedsiębiorstwa jednoosobowe, spełniające także poniższe warunki:

  • są jednoosobową działalnością gospodarczą lub dowolną spółką – osobową, z o.o. (w tym także start-upem),
  • obsługują przede wszystkim firmy,
  • rozliczają się ze swoimi klientami na podstawie faktur VAT i poprzez rachunek bankowy,
  • w umowach ze swoimi klientami nie posiadają zakazu dokonywania cesji,
  • wystawiają faktury na minimum 500-1000 zł lub ekwiwalent w euro czy dolarach na okres nawet 7, 14 lub 30 dni.

Faktoring dla firm jednoosobowych – na co zwrócić uwagę? 

Firmy jednoosobowe powinny szczególnie zwrócić uwagę na koszty, czyli na to, czy kwota prowizji będzie ostatecznym kosztem umowy faktoringu, sposób naliczania opłat (dzienny czy miesięczny), minimalny obrót firmy, od którego zostanie udzielone finansowanie, wymagane przez faktora zabezpieczenia, wysokość przyznanego na początku limitu dla wszystkich faktur.

Faktoring dla firm jednoosobowych – ile to kosztuje?

Prowizja dla firmy faktoringowej jest ustalana indywidualnie. Jej wysokość zależy od kilku czynników, m.in. wysokości kwoty faktury, terminu płatności, zdolności kredytowej faktoranta i dłużnika oraz historii ich współpracy czy ogólnej oceny ryzyka transakcji.

Opłaty dodatkowe przy usłudze faktoringu dotyczą opłaty przygotowawczej liczonej w %, prowizji operacyjnej, oprocentowania, prowizji za opóźnienia w spłacie przez dłużnika, prowizji za działania windykacyjne w stosunku do dłużnika

Podsumowanie

Przekonaj się, że skorzystanie z faktoringu dla firm jednoosobowych to liczne udogodnienia, a przede wszystkim gwarancja utrzymania płynności finansowej. Stabilność finansowa ma bardzo istotne znaczenie przy prowadzeniu małej firmy, która dysponuje znacznie mniejszymi możliwościami ekspansji na rynku niż duże przedsiębiorstwa.