Indywidualny Rachunek Podatkowy – najważniejsze informacje

Niedawno założyłeś działalność gospodarczą i nadszedł czas na zapłacenie pierwszych podatków? Pamiętaj, że niezbędne będzie posiadanie Indywidualnego Rachunku Podatkowego. Sprawdź, skąd wziąć numer mikrorachunku i jak z niego korzystać!

Czym jest Indywidualny Rachunek Podatkowy?

Indywidualny Rachunek Podatkowy, nazywany także mikrorachunkiem podatkowym, to nowe rozwiązanie, które funkcjonuje w Polsce od 1 stycznia 2020 roku. Mikrorachunek służy do wpłat podatków, takich jak PIT, CIT czy VAT. Każdy podatnik posiada swój indywidualny numer, na który wpłaca należne podatki. Celem tego rozwiązania jest zapobieganie ewentualnym pomyłkom, a także stworzeniem bardziej przyjaznej i bezpiecznej przestrzeni dla podatników.

Numer mikrorachunku podatkowego składa się z kilku elementów, takich jak:

  • liczba kontrola – dwie pierwsze litery,
  • wartość 10100071, będąca numerem rozliczeniowym w NBP. Wartość ta jest stała dla każdego numeru,
  • wartość 222 – jak wyżej,
  • 1 lub 2 – w zależności od tego, czy użyłeś numeru PESEL czy NIP,
  • numeru PESEl lub NIP – jeśli wybrałeś numer NIP, pojawią się dodatkowe zera, dzięki czemu cały numer będzie miał 26 znaków.

Jak korzystać z mikrorachunku podatkowego?

Mikrorachunek podatkowy jest po prostu numerem konta, na który należy wykonywać przelewy podatkowe. A zatem, znając swój numer mikrorachunku, wystarczy skorzystać z niego, opłacając takie podatki, jak PIT, CIT czy VAT. Inne podatki, jak na przykład akcyza, należy wpłacać na rachunki podatkowe odpowiednich urzędów!

Przed każdym skorzystaniem z mikrorachunku podatkowego należy sprawdzić każdą liczbę i cyfrę, ponieważ to podatnik ponosi odpowiedzialność za ewentualne pomyłki.

Jak uzyskać numer Indywidualnego Rachunku Podatkowego?

Aby uzyskać numer Indywidualnego Rachunku Podatkowego, należy skorzystać ze specjalnego Generatora. Generator Mikrorachunku Podatkowego jest prostym narzędziem, dostępnym dla wszystkich urzędników. Wystarczy podać swój numer PESEL lub numer NIP, aby uzyskać numer mikrorachunku.

  • Numer PESEL należy podać w sytuacji, jeśli jesteś osoba fizyczną, nie prowadzisz działalności gospodarczej lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT,
  • Numer NIP podajesz, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne.

Uwaga – wygenerowanie numeru mikrorachunku nie wiąże się z żadnymi opłatami. Nie należy korzystać z żadnych innych stron do generowania numeru, ponieważ nie są one bezpieczne. Jedynym miejscem jest oficjalny Generator Mikrorachunku Podatkowego, dostępny w domenie gov.pl.

Czy mikrorachunki podatkowe okazały się dobrym pomysłem?

Trzeba przyznać, że Indywidualny Rachunek Podatkowy – pomimo początkowych wątpliwości – jest rozwiązaniem trafionym. Z jednej strony ogranicza on ryzyko zrobienia przelewu na niewłaściwy numer konta, co przy wielu przelewach na duże kwoty może być sporym ułatwieniem. Z drugiej natomiast strony – mikrorachunek podatkowy zawsze jest taki sam, niezależnie od zmiany konta w banku czy nawet zmiany siedziby firmy. Istnieje także możliwość szybkiego otrzymania zaświadczenia, na przykład o niezaleganiu w podatkach, co także może okazać się przydatne w wielu przypadkach.

No i najważniejsze – korzystanie z mikrorachunku to spore ułatwienie i oszczędność czasu. Nie trzeba już szukać odpowiedniego numeru konta czy wybierać różnych numerów – każdy przelew podatkowy w miesiącu wykonuje się na jeden konkretny numer konta, więc można go wykonać z dowolnego miejsca, nawet podczas zagranicznych wakacji, gdzie mamy dostęp jedynie do smartfona.

Indywidualny Rachunek Podatkowy – podsumowanie

Choć dzisiaj dla większości przedsiębiorców korzystanie z mikrorachunku podatkowego jest czymś oczywistym, na początku 2020 roku kwestia ta budziła sporo wątpliwości. Osoby, które obecnie zakładają działalność gospodarczą, także powinny pamiętać o konieczności wygenerowania mikrorachunku podatkowego i wpłacaniu na niego odpowiednich podatków.