Jakie są koszty faktoringu? Jak wybrać najlepszą ofertę?

Prowizja pobierana przez firmy faktoringowe jest jednym z powodów, dla których niektórzy przedsiębiorcy nie decydują się na skorzystanie z tej formy finansowania. Okazuje się jednak, że koszty faktoringu nie są wcale tak wysokie, jak wiele osób przypuszcza. Wręcz przeciwnie – biorąc pod uwagę, jak wiele korzyści może przynieść firmie faktoring, koszty są naprawdę niskie.

Koszty faktoringu – co musisz wiedzieć?

Koszty faktoringu uzależnione są od kilku czynników, między innymi od rodzaju faktoringu, od tego, w jakiej walucie wystawiona została faktura, a także od okresu finansowania.

Rodzaj faktoringu

W niektórych przypadkach firmy faktoringowe ponoszą większe ryzyko, związane z finansowaniem danej firmy, a w innych – o wiele mniejsze. Im wyższe jest ryzyko, tym większe będą koszty faktoringu. Można wyjaśnić to na przykładzie faktoringu pełnego i niepełnego.

W przypadku faktoringu pełnego przedsiębiorca, który wystawił fakturę, sprzedaje ją firmie faktoringowej – i odtąd to ona zajmuje się odzyskaniem wierzytelności od kontrahenta. Jeśli okaże się, że kontrahent jest niewypłacalny, to faktor zajmuje się windykacją.

Zupełnie inaczej jest w przypadku faktoringu niepełnego – początkowo cały proces wygląda tak samo. Przedsiębiorca sprzedaje fakturę firmie faktoringowej. Jeżeli jednak kontrahent w terminie określonej na fakturze nie zapłaci, to przedsiębiorca musi pokryć koszty, poniesione przez firmę faktoringową. Koszty faktoringu niepełnego są niższe, jednak wiąże się on z większym ryzykiem.

Waluta

Istotnym czynnikiem, mającym wpływ na koszty faktoringu, jest waluta, w jakiej została wystawiona faktura. W przypadku wielu firm faktoringowych przedsiębiorcy mogą liczyć na lepszą ofertę, jeśli faktura wystawiona jest w PLN. Cena natomiast może być nieco wyższa, jeżeli faktura wystawiona jest w EUR lub w innej walucie obcej.

Oczywiście nie jest to zasadą – koszty faktoringu dla faktury EUR również mogą być niskie. Warto dobrze wybrać faktora, a także zastanowić się, czy w przypadku faktur zagranicznych lepszym rozwiązaniem nie będzie forfaiting.

Okres finansowania

Prowizja podstawowa w firmach faktoringowych naliczana jest w różny sposób. Przed podjęciem współpracy warto dokładnie zapoznać się z tym, jakie opłaty pobierane są przez danego faktora. Prowizja może być naliczana za dzień albo za pełen miesiąc. Oczywiście w drugim przypadku cena będzie korzystniejsza.

Doskonałym przykładem jest Fandla. Prowizja za dzień wynosi 0,12%, podczas gdy prowizja za okres 30 dni wynosi 3,49% – czyli jest korzystniejsza. Przy okazji warto także wspomnieć o prowizjach minimalnych – w Fandli jest to 75 zł w przypadku faktur PLN, co jest bardzo konkurencyjną ceną.

Koszty faktoringu to nie wszystko! Jak wybrać najlepszego faktora?

Choć jako przedsiębiorca z pewnością zwracasz ogromną uwagę na firmowe wydatki, to koszty faktoringu nie powinny być kluczowym elementem podczas wyboru firmy faktoringowej. O wiele ważniejsze jest to, aby firma ta zapewniała bezpieczeństwo transakcji, szybkie przelewy i najwyższe standardy obsługi. No właśnie – jak wybrać firmę faktoringową i na co zwrócić uwagę?

Zajrzyj do rankingu faktorów

Rankingi faktorów są źródłem wielu cennych informacji dla osób, które są na etapie poszukiwania firmy faktoringowej. Można znaleźć w nich nie tylko opinie na temat danej firmy, ale też szczegółowe warunki współpracy, na przykład koszty faktoringu.

Jaki rodzaj faktoringu Cię interesuje?

Najbardziej popularnym rodzajem faktoringu z całą pewnością jest faktoringu pełny. Jeżeli jednak interesuje Cię skorzystanie z innej formy finansowania, to koniecznie upewnij się, czy wybrana przez Ciebie firma oferuje taki rodzaj faktoringu.

Upewnij się, jaki będzie całkowity koszt

Firmy faktoringowe mają różne sposoby naliczania opłat za skorzystanie ze swoich usług, dlatego przed podpisaniem umowy koniecznie sprawdź. jaki będzie ostateczny koszt faktoringu. W ten sposób zyskasz pewność, że nie zaskoczą Cię żadne dodatkowe opłaty.

Koszty faktoringu – podsumowanie

Jeśli po raz pierwszy poszukujesz firmy faktoringowej, zwróć uwagę na najważniejsze kwestie, takie jak oferowane rodzaje faktoringu, standardy obsługi, opinie na temat danego faktora i ogólne warunki współpracy. Koszty faktoringu również mają duże znaczenie – szczególnie jeśli zależy Ci na finansowaniu większej liczby faktor. Zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą firmy Fandla – w końcu w biznesie chodzi o to, aby pieniądze łączyły oraz by relacje opierały się na wzajemnym zaufaniu.