Faktoring bez regresu – wybierz finansowanie bez ryzyka!

Faktoring bez regresu to zdecydowanie najbardziej popularna forma finansowania wśród przedsiębiorców. Jest bezpieczny, korzystny finansowo, a przy tym nie wiąże się ze zbyt wieloma formalnościami. Sprawdź, na czym polega faktoring bez regresu i kiedy warto się na niego zdecydować.

Faktoring bez regresu – na czym polega?

Faktoring bez regresu, nazywany również faktoringiem pełnym, to nowoczesna forma finansowania przedsiębiorstw. Kiedy przedsiębiorca po wystawieniu faktury decyduje się na skorzystanie z faktoringu, sprzedaje wierzytelność faktorowi. Dzięki temu firma otrzymuje pieniądze od razu, bez czekania na przelew od kontrahenta. A faktor zajmuje się odzyskaniem należności w terminie, określonym na fakturze. Jeśli kontrahent nie opłaci faktury, to martwić się będzie firma faktoringowa, a nie firma, która tę fakturę wystawiła i skorzystała z faktoringu.  Na czym właśnie polega faktoring bez regresu.

Natomiast w przypadku faktoringu z regresem jest zupełnie inaczej. To przedsiębiorca ryzykuje – choć nie zawsze jednak jest to złe rozwiązanie. Na czym polega faktoring bez regresu? Otóż po wystawieniu faktury to nie firma faktoringowa przejmuje odpowiedzialność za należność. Nadal zostaje ona po stronie tej firmy, która fakturę wystawiła.

Wyjaśnijmy na przykładzie, na czym polega faktoring bez regresu.

Firma A wystawia fakturę firmie B, a następnie korzysta z usługi firmy faktoringowej firmy C. Dzięki faktoringowi firma A otrzymuje pieniądze od razu po wystawieniu faktury. Niestety, firma B nie opłaca otrzymanej faktury. Co dzieje się w takiej sytuacji? Otóż odzyskaniem należności zajmuje się firma faktoringowa i to ona martwi się o to, aby odzyskać pieniądze. Nie jest to zmartwienie firmy A, która tę fakturę wystawiła. Widać więc, że przedsiębiorca nie ponosi żadnego ryzyka, gdyż znajduje się ono po stronie firmy faktoringowej.

Zalety i wady faktoringu pełnego

Dla większości przedsiębiorców faktoring bez regresu jest naturalnym, w pełni zrozumiałym wyborem. Jakie są największe zalety faktoringu pełnego?

  • brak ryzyka po stronie przedsiębiorcy – nie musi martwić się o ewentualną niewypłacalność kontrahenta, któremu wystawił fakturę,
  • oszczędność czasu dzięki przeniesieniu na faktora konieczności monitorowania płatności i ewentualnego odzyskiwania należności,
  • to firma faktoringowa dokonuje weryfikacji klientów,
  • możliwość planowania dalszych ruchów, wydatków i inwestycji bez martwienia się o sytuację finansową kontrahenta,
  • skuteczność w dbaniu o płynność finansową przedsiębiorstwa,
  • faktoring pełny jest rozwiązaniem bezpiecznym, nie wymagającym dużej ilości formalności.

A co z wadami? W niektórych sytuacjach lepszym wyborem może być faktoring z regresem, gdzie ryzyko zostaje po stronie przedsiębiorcy. Taka forma faktoringu sprawdzi się, kiedy współpraca z danym kontrahentem trwa od lat i wiadomo, że zawsze opłaca on faktury w terminie. Tutaj przedsiębiorca, który wystawił fakturę i zdecydował się na faktoring z regresem, nie ponosi tak dużego ryzyka – bo prawdopodobieństwo, że kontrahent opłaci fakturę, jest duże. Co istotne, faktoring z regresem często jest rozwiązaniem o wiele tańszym niż faktoring pełny. Z tego powodu wielu przedsiębiorców decyduje się na taką formę finansowania zamiast na faktoring pełny.

Kiedy warto zdecydować się na faktoring bez regresu?

Faktoring pełny jest idealnym rozwiązaniem dla firm, które dopiero pozyskują klientów i nie mają pewności, którzy kontrahenci są wypłacalni, a którzy nie. Jeśli firma rozwija się w błyskawicznym tempie, a klientów jest sporo, taka forma faktoringu jest o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem. Oczywiście wiąże się ona z większymi kosztami, jednak z czasem, kiedy zaufanie w biznesie pomiędzy daną firmą a kontrahentami zostanie zbudowane, można zastanowić się nad skorzystaniem z faktoringu niepełnego, który jest nieco tańszy.

Inną sytuacją, w której faktoring bez regresu jest najlepszym wyborem, jest sytuacja, kiedy dany przedsiębiorca działa w branży od niedawna i nie zna jeszcze panujących w niej zwyczajów płatniczych. Niektóre branże są bardziej narażone na trudności z utrzymaniem płynności finansowej i na powstawanie zatorów płatniczych, inne mniej. W ramach zabezpieczenia finansów firmy warto więc na początku wybrać faktoring pełny.

Podsumowując, faktoring bez regresu jest idealnym rozwiązaniem dla:

  • nowopowstałych firm, które tworzą bazę kontrahentów,
  • przedsiębiorców, którzy działają w danej branży od niedawna,
  • wszystkich, dla których istotne jest poczucie finansowego bezpieczeństwa.

Postaw na faktoring bez ryzyka!

Faktoring bez regresu jest nowoczesną formą finansowania przedsiębiorstw, która pozwala na utrzymanie płynności finansowej firmy i zapewnia przedsiębiorcy poczucie finansowego bezpieczeństwa. W przypadku faktoringu bez regresu nie ma żadnego ryzyka, gdyż w całości znajduje się ono po stronie firmy faktoringowej. Jeśli więc nie chcesz czekać na pieniądze od kontrahenta przez 30 czy 60 dni, to faktoring bez regresu może być najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie!