Podatek liniowy – wady i zalety

Prowadzisz firmę i zastanawiasz się, jaka forma opodatkowania będzie najlepsza? Wahasz się pomiędzy kilkoma formami opodatkowania, jednak podatek liniowy wydaje Ci się najbardziej korzystny? Sprawdź, jakie wady i zalety ma podatek liniowy, na czym dokładnie polega ta forma opodatkowania i dla kogo jest ona opłacalna.

Na czym polega podatek liniowy?

Podatek liniowy to jeden ze sposobów na obliczanie podatku dochodowego. Jego wysokość jest wprost proporcjonalna do podstawy opodatkowania, a sam podatek obliczany jest w oparciu o jedną stawkę opodatkowania (na przykład 19 proc). Podatnik płaci więc podatek w wysokości 19 proc. od swojego dochodu – niezależnie od tego, ile zarobi.

W tym przypadku stawka podatkowa nie wzrasta wraz ze wzrostem dochodu, jak na przykład w przypadku podatku na zasadach ogólnych, gdzie po przekroczeniu pewnego progu dochodowego stawka podatku rośnie (na przykład z 18 do 32 proc). Podatek liniowy jest bardzo prostą formą opodatkowania i pozwala na uproszczenie procesu obliczania podatku dochodowego – bez uwzględniania kwoty wolnej od podatku czy ulg podatkowych.

Podatek liniowy – wady i zalety

Podatek liniowy może być bardzo korzystną formą opodatkowania, szczególnie dla tych przedsiębiorców, którym udaje się przekroczyć pewien próg zysków. Wśród największych zalet podatku liniowego wymienić można między innymi:

  • stawka podatku jest identyczna, niezależnie od wysokości dochodów, co zdecydowanie ułatwia wyliczanie podatku,
  • nie ma tutaj konieczności uwzględniania kwoty wolnej od podatku czy różnego rodzaju ulg podatkowych, co także przekłada się na ułatwienie prowadzenia całej księgowości – a przy pewnych progu dochodowym wcale nie musi oznaczać strat,
  • przedsiębiorca ma prawo do odliczenia od przychodu poniesionych kosztów podatkowych.

Oczywiście podatek liniowy nie jest pozbawiony wad. Przed podjęciem decyzji o wyborze tej formy opodatkowania należy pamiętać o:

  • braku prawa do skorzystania z kwoty wolnej od podatku i ulg – należy zatem wyliczyć, czy podatek liniowy będzie opłacalny pomimo tego,
  • braku możliwości do rozliczenia się wspólnie z małżonkiem czy wspólnie z dzieckiem w przypadku osób, samotnie wychowujących dziecko,
  • braku możliwości łączenia dochodów uzyskanych z różnych źródeł.

Oczywiście to, że przedsiębiorca nie ma możliwości skorzystania z kwoty wolnej od podatku czy z ulg może powodować, że taka forma opodatkowania nie będzie korzystna. Należy więc dokładnie przeanalizować – najlepiej z pomocą specjalisty – czy przejście na podatek liniowy będzie opłacalne, czy może jednak warto wybrać inną formę opodatkowania.

Dla kogo taka forma opodatkowania będzie najbardziej korzystna?

Na chwilę obecną przejście na podatek liniowy jest opłacalne dla tych przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody powyżej 85 528 zł ze względu na stałą stawkę podatku. Osoby, które rozliczają się według skali podatkowej, po przekroczeniu tej kwoty wpadliby już w drugi próg. Oznacza to, że musiałyby płacić podatek w wysokości 32 proc., co dla większości przedsiębiorców nie jest zbyt przyjemną perspektywą.

Jest to jednak stwierdzenie ogólne, a opłacalność podatku liniowego uzależniona jest od wielu czynników, które również należy uwzględnić przy wyborze formy opodatkowania. Co istotne, być może już niebawem przepisy dotyczące opodatkowania ulegną zmianie, w związku z czym przedsiębiorcy będą musieli zweryfikować, czy podatek liniowy nadal jest dla nich najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Wybierz najlepszą formę opodatkowania dla siebie

Wybór formy opodatkowania, która będzie najbardziej korzystna, to trudne zadanie. Jeśli masz wątpliwości, czy podatek liniowy to dobra propozycja dla Ciebie, możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego księgowego lub specjalnego doradcy podatkowego, który dokładnie obliczy, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najbardziej opłacalne. Przy okazji wyjaśni, jakie wady i zalety podatek dochodowy może mieć w przypadku Twojej firmy. Jeśli okaże się, że podatek ten pozwoli Ci na spore oszczędności w skali roku, zdecydowanie warto zdecydować się właśnie na ten sposób rozliczania podatku dochodowego.