Faktorant – kim jest? Kto może nim zostać?

Faktoring to sposób na finansowanie przedsiębiorstwa na bardzo korzystnych i przejrzystych warunkach. Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z usług firmy faktoringowej, koniecznie dowiedz się, kim jest faktorant, kto może nim zostać i jakie warunki powinien spełnić.

Kim jest faktorant?

Faktorant to przedsiębiorca, który decyduje się na skorzystanie z faktoringu. Jest to jedna ze stron umowy faktoringowej. Drugą jest faktor, czyli firma faktoringowa lub firma, która świadczy taką usługę. Faktorant przekazuje firmie faktoringowej wystawioną przez siebie fakturę sprzedażową, dzięki czemu zyskuje środki bez czekania na przelew od kontrahenta. Następnie to faktor zajmuje się odzyskaniem wierzytelności w terminie, który określony został na dokumencie.

Kto może zostać faktorantem?

Z faktoringu może skorzystać każdy przedsiębiorca, który jest zainteresowany taką formą finansowania. Obecnie coraz więcej faktorów oferuje finansowanie nowo powstałym firmom, niezależnie od ich wielkości.

Z faktoringu powinny korzystać przede wszystkim te przedsiębiorstwa, które:

 • wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności,
 • mają wysoki poziom należności, przez co pojawiają się u nich kłopoty z kapitałem obrotowym,
 • prowadzą działalność za granicą i chcą uchronić się przed niewypłacalnością kontrahentów,
 • chcą zapewnić swojej firmie płynność finansową.

Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na bycie faktorantem okazyjnie lub mogą korzystać z faktoringu często. Jest to zależne od wielu czynników – między innymi od tego, jak często wystawiane są faktury z odroczonym terminem płatności lub w jakich odstępach w firmie pojawiają się problemy z kapitałem obrotowym.

Faktoring nie tylko dla dużych firm

Bardzo ważna informacja jest taka, że faktorantem może zostać również przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub bardzo małą firmę. Przeświadczenie, jakoby faktoring miał być rozwiązaniem wyłącznie dla bardzo dużych firm, to popularny mit – w który niestety nadal wierzy wielu przedsiębiorców. Jeśli więc prowadzisz małą firmę i zastanawiasz się nad skorzystaniem z faktoringu, nie masz się czego obawiać – faktoring to rozwiązanie, które przeznaczone jest również dla mikroprzedsiębiorców. Możesz być na przykład freelancerem – nic nie stoi na przeszkodzie, abyś został faktorantem.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać faktorantem?

To zależy od firmy faktoringowej. Niektóre z nich są bardziej elastyczne i oferują faktoring niezależnie od tego, jak długo dana firma działa na rynku i jaki miała roczny obrót. Z reguły jednak, aby zostać faktorantem, należy spełnić kilka warunków:

 • firma, która chce skorzystać z faktoringu, nie powinna być zadłużona względem innych przedsiębiorców. Powinna być całkowicie wolna od wszelkich spornych wierzytelności względem innych firm,
 • firma powinna mieć odpowiednią liczbę stałych dostawców i pewien minimalny roczny obrót – choć często nie jest to warunek konieczny,
 • umowa z kontrahentem nie może zawierać zakazu cesji wierzytelności.

Każda firma faktoringowa ocenia potencjalnych faktorów w inny sposób i uwzględnia inne czynniki. Warto o tym pamiętać, poszukując najlepszej oferty faktoringu dla siebie.

W jakich sytuacjach firma faktoringowa może odmówić przedsiębiorcy?

Choć faktoring to elastyczna forma finansowania, która jest łatwo dostępna, w niektórych przypadkach zostanie faktorantem może być trudne. Kiedy firma faktoringowa może odmówić przedsiębiorcy finansowania jego faktury?

 • gdy firma jest w bardzo kiepskiej sytuacji finansowej,
 • kiedy firma nie ma stałych odbiorców,
 • kontrahentem są firmy, w przypadku których jest bardzo duże ryzyko niewypłacalności,
 • firma wystawia głównie faktury z krótkim terminem płatności.

Najczęściej jednak powodem, dla którego firma faktoringowa nie decyduje się na współpracę, jest oczywiście to, że fana firma jest w bardzo złej sytuacji finansowej lub gdy faktura wystawiona została firmie, w przypadku której istnieje bardzo duże ryzyko niewypłacalności. Prowadzenie windykacji przez firmę faktoringową również jest kosztownym i czasochłonnym procesem, nic więc dziwnego, że faktor chce się zabezpieczyć przed niewypłacalnością firmy.

Podsumowanie

Wiesz już, kim jest faktorant – to przedsiębiorca, który korzysta z usługi faktoringu. Jeśli Ty również chcesz zostać faktorantem, nie czekaj. Faktoring to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie swój czas i pieniądze – a przy tym nie chcą ryzykować, że ich firma utraci płynność finansową.