Założenie działalności gospodarczej – krok po kroku

Choć pandemia mocno daje się we znaki przedsiębiorcom, szczególnie w niektórych branżach, nadal wiele osób decyduje się na założenie działalności gospodarczej. Z uwagi na liczne ograniczenia dużą popularnością cieszy się zakładanie firmy przez internet – bez wychodzenia z domu czy odwiedzenia poszczególnych urzędów. Jeśli i Ty chcesz zostać przedsiębiorcą, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Dowiesz się z niego, że założenie działalności gospodarczej online jest naprawdę proste – i zajmie Ci naprawdę niewiele czasu.

Krok 1: złożenie wniosku CEIDG

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest złożenie wniosku w CEIDG. Nie musisz robić tego w urzędzie. Wystarczy, że dysponujesz podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym, a wszystko zrobisz przez internet. Po wejściu na stronę internetową CEIDG kliknij w zakładkę Złóż wniosek w CEIDG.

Po założeniu konta i zalogowaniu się będziesz mógł wypełnić formularz i przesłać go do urzędu. Formularz nie jest skomplikowany, choć możesz mieć wątpliwości przy wyborze punktów PKD czy podczas wyboru formy opodatkowania. Polska Klasyfikacja Działalności to zbiór punktów, spośród których musisz wybrać te, które odpowiadają profilowi Twojej firmy. Domyślną opcją jest podatek na zasadach ogólnych. Po przesłaniu wniosku otrzymasz wpis w CEIDG. I gotowe – pierwszy krok już za Tobą!

Krok 2: wypełnij formularz VAT-R

Jeśli chcesz być czynnym płatnikiem VAT, musisz wypełnić formularz VAT-R. Przed podjęciem tej decyzji koniecznie poczytaj o tym, czy warto być VAT-owcem. Choć w większości przypadków to najlepsze rozwiązanie, zdarzają się sytuacje, kiedy można z tego zrezygnować. Jeśli jednak zechcesz być płatnikiem VAT i wystawiać klientom faktury VAT, musisz pamiętać o formalnościach. Na szczęście i w tym przypadku wszystko zrobisz przez internet.

Według rozporządzenia Ministerstwa Finansów z 29 maja 2018 roku każda osoba może złożyć formularz VAT-R online, korzystając z portalu CEIDG. A zatem, jeśli chcesz być płatnikiem VAT, zaznacz tę informację we wniosku CEIDG. Co ważne, aby w przyszłości dokonać zmiany, również nie będziesz musiał odwiedzać urzędu.

Krok 3: zgłoś się do ZUS-u

Jako przedsiębiorca w ZUS-ie będziesz jednocześnie płatnikiem i osobą ubezpieczoną. Aby mieć pewność, że będziesz ubezpieczony, musisz dopilnować wszystkich formalności. W tym celu niezbędne jest złożenie wniosku ZUS ZUA. Tego również możesz dokonać przy składaniu wniosku CEIDG. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko się zgadza, po kilku dniach możesz zadzwonić do ZUS-u i upewnić się, że wszystkie formalności zostały dopełnione.

Krok 4: załóż konto firmowe w banku

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy przedsiębiorca musi posiadać konto firmowe. Obecnie konto bez kłopotu założysz online. Co więcej, początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na korzystne rabaty, między innymi na darmowe konto czy bezpłatne przelewy do urzędów – to zależy od tego, jaką ofertę wybierzesz. Z reguły wystarczy wypełnić formularz, a następnego dnia kurier dostarczy Ci umowę. Po jej przeczytaniu i podpisaniu oddasz mu ją, a on dostarczy dokumenty do banku. Następnie Ty otrzymasz informację, że konto zostało założone.

Założenie działalności gospodarczej online – podsumowanie

Wbrew wielu opiniom założenie działalności gospodarczej nie jest skomplikowane. Wręcz przeciwnie – wszystkim formalności można dokonać przez internet, bez wychodzenia z domu. Warto z tego skorzystać, ponieważ na przykład po złożeniu wniosku CEIDG online otrzymasz wpis szybciej, niż jeśli złożysz go w formie papierowej w urzędzie. A jako przedsiębiorca musisz pamiętać o zasadzie: czas to pieniądz!