Mikrorachunek podatkowy do rozliczeń CIT, PIT i VAT – co musisz wiedzieć?

Od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorcy są zobowiązania do płacenia zobowiązań podatkowych z CIT, PIT czy VAT na mikrorachunek podatkowy. Jest to ułatwienie przygotowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Czym dokładnie jest mikrorachunek podatkowy i jak go wygenerować?

Czym jest mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek podatkowy to indywidualny rachunek podatkowy, obowiązujący od 1 stycznia 2020 roku. Przedsiębiorcy posiadają swój indywidualny mikrorachunek, na który mogą wygodnie dokonywać wszystkie przelewy podatkowe, takie jak CIT, PIT czy VAT. Na mikrorachunek przelewane są również wszelkie zaległości podatkowe czy koszty upomnień.

Z jakich elementów składa się mikrorachunek?

Mikrorachunek podatkowy składa się z 26 znaków. Pierwsze dwa znaki to liczba kontrolna. Następnie pojawia się osiem cyfr, które wskazują na numer rozliczeniowy w banku. Dalej następuje wartość „222”, która jest stała. Kolejnym elementem jest cyfra „1”, jeżeli użyłeś numeru PESEL lub „2”, jeśli użyłeś numeru NIP. Dalej następuje Twój numer PESEL lub NIP. Na końcu mogą znajdować się zera, które będą uzupełnieniem – tak, aby mikrorachunek miał 26 znaków.

Największe korzyści dla przedsiębiorców

Z założenia mikrorachunek podatkowy ma stanowić ogromne ułatwienie dla przedsiębiorców. Jak są największe korzyści, wynikające z posiadania mikrorachunku?

  • możliwość płacenia wszystkich podatków, m.in. podatku dochodowego czy VAT, na jeden wspólny numer konta – nie ma już potrzeby szukania i wybierania oddzielnych rachunków dla każdego zobowiązania podatkowego,
  • numer mikrorachunku podatkowego można szybko i wygodnie sprawdzić w dowolnym miejscu, wystarczy dostęp do internetu,
  • mikrorachunek podatkowy nie jest zależny od miejsca zamieszkania czy urzędu, do którego jesteś przypisany – a zatem nie zmienia się nawet wtedy, kiedy się przeprowadzasz,
  • ryzyko wykonania przelewu podatkowego na nieprawidłowy rachunek, czyli zrobienie przelewu na inne konto, jest zminimalizowane do zera,
  • wpłaty na mikrorachunek wpływają szybciej niż w przypadku tradycyjnych przelewów,
  • dzięki prowadzeniu mikrorachunku możesz szybciej otrzymać potrzebne zaświadczenia, na przykład o tym, że nie zalegasz z płaceniem podatków.

Jak widać, korzyści wynikających z posiadania mikrorachunku jest całkiem sporo. Fakt, że każda osoba posiada swój własny mikrorachunek, wpływa na usprawnienie całego systemu podatkowego.

Generator mikrorachunku podatkowego – gdzie go znaleźć?

Numer mikrorachunku podatkowego możesz sprawdzić w każdej chwili, korzystając ze specjalnego generatora. Znajdziesz go na stronie internetowej https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego. Skorzystanie z generatora jest bezpłatne.

Aby wygenerować swój mikrorachunek podatkowy, musisz podać:

  • PESEL – jeśli jesteś osobą fizyczną, nie prowadzisz działalności gospodarczej lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT,
  • NIP – jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, jesteś podatnikiem VAT lub jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne.

Mikrorachunek można również sprawdzić w dowolnym Urzędzie Skarbowym. Co istotne, numer mikrorachunku możesz generować wielokrotnie – i zawsze będzie on identyczny.

Podsumowanie

Mikrorachunek podatkowy to indywidualny numer konta, z którego korzystać musi każdy przedsiębiorca. Choć większość przedsiębiorców przyzwyczaiła się już do mikrorachunku, osoby zakładające działalność gospodarczą nadal mogą mieć wątpliwości dotyczące tego, gdzie znaleźć numer mikrorachunku i jak z niego skorzystać. Jedno jest pewne – mikrorachunek podatkowy jest sporym ułatwieniem dla przedsiębiorców.