Kwota wolna od podatku – co to jest i ile wynosi?

Na czym polega kwota wolna od podatku i jakie ma znaczenie dla naszych finansów? To częste pytania, które sobie zadajemy, szczególnie ostatnio, kiedy to zapowiedziano jej podniesienie. Dowiedz się, co to jest kwota wolna od podatku.

Kwota wolna od podatku – co to?

Kwota wolna od podatku to suma rocznych dochodów, które nie podlegają opodatkowaniu. Obecnie wynosi ona 8000 złotych. W najprostszych słowach – jeżeli w ciągu roku zarobiłeś 8000 złotych brutto lub mniej, to Twój podatek dochodowy wyniesie 0 złotych. Przekroczenie tej kwoty sprawia, że podatek zostanie naliczony.

Kwota wolna od podatku a dochody od niej wyższe

Osoby zarabiające powyżej 8 000 zł brutto rocznie również mogą w pewnym stopniu skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Dla zarobków powyżej 8 000 zł maleje ona stopniowo i wynosi od 8001 zł do 3091 zł. Pracownicy o rocznych dochodach między 13 tys. a 85 528 zł mogą pomniejszyć swoją podstawę opodatkowania o równe 3091 zł. Dla zarabiających jeszcze więcej kwota wolna od podatku znowu zmniejsza się stopniowo – od 3091 zł do 0 zł. Dla dochodów wyższych od 127 000 zł brutto rocznie kwoty wolnej od podatku nie ma.

Jak obliczyć dochód dla kwoty wolnej od podatku?

Dochód na potrzeby kwoty wolnej od podatku nie oznacza ani zarobków netto, ani brutto. Jest to tzw. dochód po odliczeniach lub podstawa obliczenia podatku – obliczamy go, odejmując od przychodów składki na ubezpieczenie społeczne i koszty uzyskania przychodów.

Nowa kwota wolna od podatku – Polski Ład

Dotychczasowe zasady dotyczące kwoty wolnej od podatku ma zmienić Polski Ład. Próg 30 tys. zł rocznie będzie dotyczył każdego pracownika. Osoby o dochodach niższych od tej kwoty nie zapłacą podatku w ogóle. Ci o wyższych dochodach zapłacą podatek od nadwyżki ponad kwotę wolną. Nie będzie stosowana degresywna kwota wolna od podatku.

Dla kogo korzystna jest ta zmiana?

Efektem wprowadzenia zmian w nowej kwocie wolnej od podatku będzie zmniejszenie wysokości płaconego podatku dochodowego lub jego całkowity brak dla milionów pracujących i emerytów. Dzięki tej zmianie podatnicy osoby otrzymujące wynagrodzenie lub emeryturę mniejsze niż 2 500 zł miesięcznie nie będą musieli płacić podatku PIT.

Kwota wolna od podatku – jak ją zastosować?

Sprawdź, jak krok po kroku skorzystać z możliwości, jakie daje odliczenie kwoty wolnej od podatku.

Na początku zsumuj dochody, jakie osiągnąłeś ze wszystkich źródeł – w tym celu możesz skorzystać z deklaracji PIT-36 lub PIT-37. Pamiętaj, że kwota zmniejszająca podatek musi być odjęta od kwoty podatku, zanim zastosujesz ulgi podatkowe. Od sumy swoich przychodów odejmuj kwotę wolną od podatku. Przykładowo: jeżeli zarobiłeś 8000 zł, nie zapłacisz podatku w ogóle. Jeżeli zarobiłeś 20 000 zł, od podatku odliczysz 525,12 zł,

W razie wątpliwości koniecznie skorzystaj z pomocy księgowości, ponieważ wszelkie nieprawidłowości mogą zakończyć się kara finansową.

Kwota wolna od podatku – co to? Podsumowanie

Wysokość kwoty wolnej od podatku to bardzo ważna informacja, w szczególności dla przedsiębiorców. Już niebawem w ramach Nowego Polskiego Ładu kwota wolna od podatku ma być podniesiona do 30 000 zł. Należy jednak pamiętać, że nie będzie ona dotyczyła wszystkich podatników – dlatego tak ważne jest, aby wybrać najbardziej korzystną formę rozliczania podatków, również z uwzględnieniem kwoty wolnej.