Faktoring dla budownictwa – rozwiązanie problemów z płatnościami

Problemy z płynnością finansową, z opóźnionymi płatnościami, a nawet z powstawaniem zatorów płatniczych, pojawiają się bardzo często w przypadku niektórych branż. Bez wątpienia budownictwo jest taką właśnie branżą – podobnie jak branża produkcyjna czy transportowa. Czy faktoring dla budownictwa może być rozwiązaniem tych problemów?

Zatory płatnicze to poważny problem w branży budowlanej

Raporty finansowe nie pozostawiają wątpliwości – branża budowlana jest jedną z tych, które są najmocniej dotknięte problemami, związanymi z opóźnionymi płatnościami. Jak wynika z ostatniego raportu, przygotowanego przez Krajowy Rejestr Długów, mikrofirmy budowlane mają do odzyskania aż 112 mln złotych – a czas oczekiwania na przelewy od kontrahentów stale się wydłuża. Podobnie wygląda sytuacja w branży produkcyjnej, handlowej i transportowej. Właśnie w tych branżach zainteresowanie faktoringiem jest największe.

Możliwość uzyskania środków z faktury zamiast czekania na pieniądze od kontrahentów może nie tylko pozytywnie wpłynąć na kondycję finansową firmy, ale w wielu przypadkach może być dla niej ratunkiem. Tym bardziej, że długi czas oczekiwania na płatność może powodować, że firma również będzie miała problem z uregulowaniem swoich należności – a stąd już tylko krok do powstania niebezpiecznych zatorów płatniczych.

Faktoring dla budownictwa – sposób na rozwiązanie problemów z płatnościami?

Zdecydowanie tak. Nie bez powodu zainteresowanie faktoringiem stale rośnie – w szczególności w tych branżach, które często zmagają się z problemem długiego czasu oczekiwania na płatność. Jednocześnie należy podkreślić, że to budownictwo jest jedną z tych branż, gdzie faktury z odroczonym terminem płatności są bardzo popularne. Niejednokrotnie firmy, które szukają wykonawców, kierują się między innymi tym, czy dana firma jest w stanie wystawić fakturę z odroczonym terminem płatności.

Przedsiębiorca, który ma wybierać między długim czasem oczekiwania na płatność a utratą kontrahenta, z pewnością zgodzi się na wystawienie takiej faktury. I właśnie tutaj z pomocą może przyjść faktoring. Dzięki tej formie finansowania przedsiębiorca może oferować faktury z odroczonym terminem płatności bez obaw – korzystając z faktoringu może bowiem uzyskać pieniądze niemal od razu po wystawieniu faktury. Zdecydowanie więc faktoring w dużej mierze może być rozwiązaniem problemów, które są typowe dla branży budowlanej.

Na czym polega faktoring?

Chociaż faktoring staje się coraz bardziej popularny, nie wszyscy wiedzą, na czym dokładnie polega ta forma finansowania. Najprościej wyjaśnić to na przykładzie. Załóżmy, że przedsiębiorca wystawia firmie X fakturę na kwotę 50 tys. zł netto z terminem płatności 60 dni. W tym momencie ma on dwie możliwości. Może albo czekać na przelew – ten jednak może wpłynąć nawet za dwa miesiące, a przecież firma w tym czasie będzie miała sporo wydatków. Druga możliwość to skorzystanie z faktoringu.

Wystarczy, że przedsiębiorca po wystawieniu faktury złoży prosty wniosek. Jego rozpatrzenie w firmie Fandla trwa 15 minut, a jeśli zostanie rozpatrzony pozytywnie – pieniądze za fakturę wpłyną na konto przedsiębiorcy nawet tego samego dnia. W ten sposób, niewielkim kosztem, nie będzie on musiał czekać na przelew od kontrahenta. A kiedy termin płatności będzie się zbliżał, firma X wykona przelew na fakturę – z tą różnicą, że odbiorcą nie będzie firma, która wystawiła fakturę, a firma faktoringowa. A zatem faktor jest swego rodzaju pośrednikiem, który przejmuje wierzytelność, zapewniając przedsiębiorcy szybki dostęp do środków finansowych.

Co sprawia, że faktoring to idealne rozwiązanie dla firm budowlanych?

Faktoring jest formą finansowania, która ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest oczywiście możliwość uzyskania błyskawicznego dostępu do gotówki – dla wielu przedsiębiorców jest to kluczowe. Warto jednak zwrócić uwagę także na inne kwestie:

  • faktoring jest świetną alternatywą dla kredytu bankowego, nie wymaga bowiem wielu formalności i nie wiąże się z długim czasem oczekiwania na decyzję. Dodatkowo faktoring nie wpływa na zdolność kredytową i nie wymaga podejmowania długotrwałych zobowiązań finansowych,
  • to także lepsze rozwiązanie niż dofinansowania, z uwagi na mniejszą ilość formalności i brak późniejszych obowiązków po stronie przedsiębiorcy,
  • faktoring pozwala na uzyskanie szybkiego dostępu do gotówki, bez czekania na pieniądze,
  • minimum formalności – wystarczy złożyć prosty wniosek online, a jego rozpatrzenie zajmuje nie więcej niż 15 minut,
  • pieniądze wypłacane są niemal od razu, a na koncie firmowym pojawiają się najpóźniej w 24 godziny,
  • zyskujesz środki nie tylko na bieżące wydatki, ale też na inwestycje i rozwój firmy,
  • dzięki uzyskanym środkom możesz wykonywać większą ilość zleceń, co z kolei pozwoli Ci na zwiększenie przychodów,
  • zmniejszasz ryzyko utraty płynności finansowej i powstania zatorów płatniczych.

Jak widać, decydując się na skorzystanie z faktoringu, trzymasz rękę na pulsie. W ten prosty sposób dbasz o bezpieczeństwo finansowe swojej firmy!

Fandla – faktoring dla budownictwa na jasnych zasadach

Faktoring jest usługą finansową, z której bardzo chętnie korzystają przedsiębiorcy, którzy działają w branży budowlanej. Co istotne, faktoring dla budownictwa może być najbardziej korzystną i najbezpieczniejszą formą finansowania, więc warto skorzystać z tej możliwości. Tym bardziej, że w firmie Fandla możesz uzyskać finansowanie na bardzo korzystnych warunkach!