Startup – co to jest? Najważniejsze informacje

Pojęcie startupu na stałe weszło do naszego słownika. Czy każde nowe przedsiębiorstwo możemy tak nazywać? Dowiedz się, jakie cechy możemy przypisywać startupom, na czym polega ich działalność oraz jakie są ich wady i zalety.

Startup – co to?

Pochodzące z angielskiego określenie „startup” pojawiło się w Polsce kilka lat temu, aby opisać nową formę powstających działalności gospodarczych. Startupy to przedsiębiorstwa, które tworzy się w celu poszukiwania własnego modelu biznesowego. Ich nadrzędnym celem jest szybkie osiągnięcie sukcesu, nawet międzynarodowego, bez przeznaczania temu dużych nakładów finansowych. Co więcej, produkty i usługi oferowane przez startupy muszą być innowacyjne – niedostępne wcześniej na rynku.

Najważniejsze cechy startupu

Aby firma mogła zostać nazwana startupem, powinna posiadać następujące cechy:

  • musi być to podmiot prowadzący działalność gospodarczą,
  • firma musi być całkowicie niezależna,
  • warunkiem koniecznym jest innowacyjność,
  • firma powinna rozwiązywać jakiś realnie istniejący problem,
  • startup w przyszłości musi być skalowalny.

Widać więc, że nie wszystkie firmy możemy nazwać startupem, ponieważ nie spełniają one wyżej wymienionych warunków. Najczęściej stratupami nazywane są firmy technologiczne, które specjalizują się w przygotowaniu innowacyjnych rozwiązań.

Zalety startupu

Założenie startupu z definicji nie wymaga posiadania wysokiego kapitału początkowego. Dla wielu przedsiębiorców niskie koszty są jednym z czynników, które mają wpływ na podjęcie decyzji o założeniu startupu. To dobra propozycja dla młodych osób, które nie dysponują dużym kapitałem, ale mają wiele ciekawych pomysłów i umiejętności, które pozwalają im poruszać się po świecie nowoczesnych technologii.

Wśród zalet startupów wymienić można również:

  • możliwość dzielenia się doświadczeniami z osobami, które mają duże doświadczenie w biznesie, na przykład z inwestorami,
  • możliwość uzyskania wsparcia finansowego na start i rozwój firmy,
  • możliwość zyskania różnorodnych doświadczeń biznesowych,
  • popularność startupów powoduje, że łatwiej jest się wybić,
  • niskie koszty przy jednoczesnych dużych możliwościach.

Zapał, racjonalne zarządzanie i innowacyjność oferowanych produktów to doskonały sposób na wzbudzenie zainteresowania inwestorów. Tym samym jest to szansa na zyskanie ogromnej szansy na stworzenie nowoczesnej, przynoszącej duże zyski firmy.

Ryzyko prowadzenia startupu

Oczywiście prowadzenie startupu wiąże się także z ryzykiem. Obecnie wielu przedsiębiorców, którzy próbowali swoich sił w startupie, szybko ogłasza upadłość. Według niektórych szacunków nawet ponad 90 proc. startupów upada. Przyczyną może być brak odpowiedniego modelu biznesowego, brak kompetentnych pracowników, którzy chcieli zaangażować się w pracę firmy, a także – co oczywiste – brak środków finansowych.

Mogą również pojawiać się problemy z zarządzaniem ludźmi, projektami czy finansowymi. Brak wyników w pewnym okresie może też skutkować wycofaniem się inwestorów. Widać więc, że istotna jest nieustanna praca – podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju przedsiębiorstwa.

Wsparcie dla startupów

Osoby, które decydują się na założenie startupu, mogą korzystać z różnych możliwości wsparcia, w tym wsparcia finansowego. Najczęściej jest ono oferowane przez różnego typu ośrodki wsparcia innowacji, przez szkoły wyższe czy fundacje. Nie brakuje też szkoleń, które kierowane są do młodych przedsiębiorców.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być także dofinansowanie i dotacje, a także konkursy dla osób, które mają pomysł na biznes. Obecnie konkursy te są niezwykle popularne. Jeżeli pomysł okaże się interesujący, przedsiębiorcy składają propozycje finansowe. Choć metoda ta jest obecnie bardziej popularna za granicą, w Polsce również zaczyna cieszyć się coraz większym uznaniem. Warto sprawdzić wszystkie możliwości!

Większość startupów rozwija się bez wsparcia zewnętrznych inwestorów. Przedsiębiorcy decydują się na korzystanie z samofinansowania, co pozwala na uzyskanie niezależności. Metoda ta była stosowana między innymi przez takie firmy jak Apple, Dell, Microsoft czy Hewlett-Packard.

Podsumowanie

Jeśli zadawałeś sobie pytanie: startup – co to jest?”, teraz znasz już odpowiedź. Zastanawiasz się nad założeniem startupu? Koniecznie zdobądź na ten temat jak najwięcej informacji. Dzięki temu będziesz miał większą szansę na odniesienie sukcesu!