Faktoring a kredyt – która forma finansowania jest bardziej korzystna?

Poszukujesz finansowania zewnętrznego dla swojej firmy i zastanawiasz się, co będzie lepsze – faktoring czy kredyt? To zależy od kilku czynników, między innymi od tego, jakiego konkretnie finansowania potrzebujesz. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są wady i zalety faktoringu i kredytu oraz które z tych rozwiązań może być bardziej opłacalne!

Na czym polega faktoring?

Faktoring to forma finansowania przedsiębiorstw, która cieszy się coraz większą popularnością. Cały proces jest bardzo prosty. Kiedy przedsiębiorca zdecyduje się na skorzystanie z faktoringu, przekazuje fakturę do firmy faktoringowej, a następnie składa prosty wniosek o finansowanie. Rozpatrzenie wniosku nie zajmuje wiele czasu – w firmie Fandla może trwać to nie dłużej niż 15 minut. Kiedy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, pieniądze za fakturę są przekazywane przedsiębiorcy. Oznacza to, że może on wymienić fakturę na gotówkę w bardzo krótkim czasie – pieniądze często przelewane są jeszcze tego samego dnia.

Największe zalety faktoringu

Widać zatem, że ogromną zaletą faktoringu jest możliwość zyskania bardzo szybkiego dostępu do gotówki. Przedsiębiorcy, którzy często korzystają z tej formy finansowania wiedzą, że pieniądze mogą otrzymać nawet tego samego dnia, w którym wystawili fakturę. To bez wątpienia idealne rozwiązanie dla firm, w których pojawiają się problemy z płynnością finansową lub, co gorsza, z zatorami płatniczymi. Osoby, które wahają się między faktoringiem a kredytem, powinny poznać największe korzyści, płynące z faktoringu.

Wśród najważniejszych zalet faktoringu można wymienić również:

 • możliwość skorzystania z finansowania w 100% online, bez wychodzenia z domu czy z siedziby firmy,
 • bardzo prosty proces, który nie zajmuje wiele czasu – rozpatrzenie wniosku trwa zaledwie 15 minut,
 • możliwość zyskania dostępu do gotówki w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku,
 • niewielki koszt finansowania – w przypadku firmy Fandla prowizja wynosi zaledwie 3,49% za 30 dni finansowania,
 • możliwość uzyskania finansowania na duże kwoty, a także przekazania do finansowania wielu faktur jednocześnie.

Faktoring może być doskonałym sposobem na zapobieganie problemom z utrzymaniem płynności finansowej. Jak wiadomo, to właśnie płynność jest jednym z najważniejszych wyznaczników kondycji firmy. Z tego powodu tak ważne jest, aby regularnie kontrolować jej wskaźniki – szczególnie w dużych firmach.

Niestety, problemy z płynnością finansową mogą pogłębiać się w błyskawicznym tempie, a z czasem mogą prowadzić do powstawania niebezpiecznych zatorów płatniczych. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby przedsiębiorca reagował w porę na jakiekolwiek problemy tego typu – na przykład decydując się na faktoring czy kredyt.

Kiedy warto skorzystać z faktoringu?

Faktoring może okazać się najlepszą formą finansowania w następujących sytuacjach:

 • kiedy w firmie pojawiają się pierwsze oznaki problemów z utrzymaniem płynności finansowej,
 • gdy firma wystawia wiele faktur z odroczonym terminem płatności – długi czas oczekiwania na fakturę może w negatywny sposób wpływać na kondycję finansową firmy, dlatego warto rozważyć skorzystanie z faktoringu,
 • kiedy celem jest zwiększenie konkurencyjności na rynku – wiele dużych firm, poszukując wykonawcy, zwraca uwagę na to, czy wystawia on faktury z odrodzonym terminem płatności. Oferując kontrahentom taką formę rozliczenia, można zwiększyć swoje szanse na podpisanie kontraktu – w szczególności w stosunku do firm, które takowych faktur nie wystawiają.

Obecnie faktoring staje się coraz bardziej popularny wśród przedsiębiorców – nie tylko największych firm, ale też mniejszych przedsiębiorstw czy nawet freelancerów. Warto pamiętać o tej formie finansowania, ponieważ w wielu przypadkach jest to doskonały wybór.

Kredyt dla firm – czy to dobra alternatywa dla faktoringu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – w końcu wiele zależy od tego, w jakiej konkretnie sytuacji znajduje się dane przedsiębiorstwo. Faktoring a kredyt – co jest lepsze? To ważne pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Statystyki jednak nie pozostawiają wątpliwości – coraz więcej przedsiębiorców rezygnuje z kredytów na rzecz faktoringu. Powodem jest oczywiście o wiele mniejsza ilość formalności – choć nie tylko.

Co sprawia, że faktoring może być lepszym wyborem niż kredyt w banku?

 • w przypadku faktoringu czas oczekiwania na decyzję jest o wiele krótszy – rozpatrzenie wniosku o kredyt dla firm w banku może potrwać kilka dni, a nawet tygodni. Nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie na tak długie oczekiwanie,
 • kredyt w banku wiąże się z długotrwałym zobowiązaniem finansowym, co dla wielu przedsiębiorców może być nadmiernym ryzykiem. Faktoring nie wiąże się z długotrwałymi zobowiązaniami, co przekłada się na większe poczucie finansowego bezpieczeństwa,
 • pieniądze uzyskane z faktoringu można przeznaczyć na dowolny cel. W przypadku kredytu bankowego najczęściej trzeba jasno określić, na co będą wydane uzyskane fundusze,
 • faktoring nie wpływa na zdolność kredytową firmy – w przeciwieństwie do kredytu,
 • faktoring jest rozwiązaniem, które nie wymaga wielu formalności – wystarczy przesłać fakturę i prosty wniosek o finansowanie. Jeśli chodzi o kredyt w banku, przygotowanie wszystkich dokumentów może okazać się bardzo czasochłonne,
 • istotne jest również to, że banki nie zawsze są chętnie do udzielania finansowania firmom. Właśnie z tego powodu faktoring wybierany jest o wiele częściej – firmy faktoringowe oferują finansowanie dla firm na bardzo przejrzystych zasadach.

Widać zatem, że odpowiedź na pytanie „faktoring a kredyt – co jest lepsze?” jest jednoznaczna. Pod wieloma względami faktoringi jest o wiele bardziej korzystnym rozwiązaniem niż kredyt w banku.

Faktoring a kredyt – podsumowanie

Jeśli zastanawiałeś się nad tym, co wybrać – faktoring czy kredyt, wiesz już, pod jakimi względami faktoring może okazać się bardziej korzystnym rozwiązaniem. Pamiętaj, że w każdym przypadku wybór formy finansowania powinien zostać poprzedzony szczegółową analizą sytuacji firmy. W ten sposób zyskasz gwarancję, że wybierasz najlepsze rozwiązanie dla swojego przedsiębiorstwa.