Mały ZUS – dla kogo?

Chcesz założyć swoja firmę, ale obawiasz się konieczności comiesięcznego opłacania obowiązkowych składek ZUS? Na początku prowadzenia działalności możesz skorzystać z tzw. małego ZUS-u. Jego celem jest pomoc początkującym przedsiębiorcom, którzy dopiero rozkręcają swoje firmy. Jeśli zadajesz sobie pytanie „mały ZUS – dla kogo jest dostępny?”, to koniecznie zajrzyj do naszego artykułu!

Składki ZUS znowu pójdą w górę

Składki ZUS każdego roku ulegają zmianie, wraz ze zmieniającą się kwotą minimalnego wynagrodzenia. W 2020 roku składki ZUS wynoszą 1354,64 zł bez składki chorobowej. Składka chorobowa wynosi 76,84 zł, co oznacza, że większość przedsiębiorców każdego miesiąca płaci składkę ZUS w wysokości 1431,48 zł. Na kwotę tę składa się również:

 • ubezpieczenie emerytalne 612,19 zł,
 • ubezpieczenie rentowe 250,90 zł,
 • ubezpieczenie wypadkowe 52,37 zł,
 • ubezpieczenie FP 76,84 zł,
 • ubezpieczenie zdrowotne 362,34 zł.

Wraz z początkiem 2021 składka ZUS znów pójdzie w górę. Ile będzie wynosił ZUS w 2021 roku? Wbrew obawom składka ZUS nie przekroczy jeszcze granicy 1500 zł. Będzie ona wynosiła 1447,08 – włącznie z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. W ubiegłym roku natomiast mieliśmy do czynienia z rekordową podwyżką – wraz ze styczniem 2020 roku przedsiębiorcy musieli zapłacić aż o 114 zł więcej niż w 2019 roku. Z pewnością więc dobrą wiadomością jest, że składka ZUS w 2021 roku będzie zaledwie o 15,60 zł wyższa niż w roku ubiegłym. Oczywiście należy pamiętać, że wysokość składki zdrowotnej poznamy dopiero na początku 2021 roku. Wyliczana jest ona na podstawie wskaźnika przeciętnego wynagrodzenia z ostatniego kwartału roku bieżącego.

Nie da się jednak ukryć, że tak wysokie składki ZUS mogą okazać się nadmiernym obciążeniem dla wielu firm. Szczególnie dla tych, które dopiero zaczynają swoją działalność. Na szczęście w niektórych przypadkach można płacić mniej. Dla kogo mały ZUS jest dostępny?

Dla kogo mały ZUS?

Wielu przedsiębiorców liczy na tzw. mały ZUS. Obecnie przedsiębiorcy mogą skorzystać z kilku rodzajów ulg, dzięki którym składki ZUS są niższe lub można nie płacić ich przez określony czas. Mały ZUS – dla kogo jest dostępny i kto może liczyć na ulgę?

Ulga na START

Początkujący przedsiębiorcy, którzy dopiero założyli działalność gospodarczą, mogą skorzystać z tzw. Ulgi na START. Przez sześć miesięcy mogą oni płacić wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W 2020 roku wynosi ona 362,34 zł. To z pewnością o wiele mniejsze obciążenie dla budżetu młodej firmy niż pełen ZUS. Taka ulga to też dla wielu osób jeden z decydujących powodów, mających wpływ na podjęcie decyzji o założeniu działalności gospodarczej.

Preferencyjny ZUS przez 24 miesiące

Po wykorzystaniu Ulgi na START przedsiębiorca przez 24 miesiące może korzystać z tzw. preferencyjnego ZUS-u. Jak wyliczana jest wysokość preferencyjnego ZUS-u? Wyliczana jest na podstawie 30% minimalnego wynagrodzenia na dany rok. W 2020 roku podstawą wymiaru składki jest więc kwota 780 zł. Początkujący przedsiębiorcy opłacają więc składkę w wysokości 246,80 zł. Składa się na nią:

 • ubezpieczenie emerytalne 152,26 zł,
 • ubezpieczenie rentowe 62,40 zł,
 • ubezpieczenie wypadkowe 13,03 zł,
 • ubezpieczenie chorobowe (dobrowolne) 19,11 zł.

Do tego należy doliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne, która jest taka sama dla wszystkich przedsiębiorców. W 2020 roku wynosi ona 362,34 zł.

Wysokość preferencyjnego ZUS-u w 2021 roku

Wraz z początkiem 2021 roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a zatem zmieni się podstawa do wyliczania wysokości preferencyjnego ZUS-u. Wzrośnie ona do kwoty 840 zł. Składki preferencyjnego ZUS-u w 2021 rok będą więc wynosić:

 • ubezpieczenie emerytalne 163,97 zł,
 • ubezpieczenie rentowe 67,20 zł, ,
 • ubezpieczenie wypadkowe 14,03 zł,
 • ubezpieczenie chorobowe (dobrowolne) 20,58 zł.

Na początku 2021 roku dowiemy się również, jaka będzie wysokość składki zdrowotnej.

Mały ZUS plus

Od 1 lutego 2020 roku przedsiębiorcy mogli korzystać z tzw. małego ZUS-y plus. Składki na ubezpieczenie zdrowotne wyliczane są tutaj na podstawie uzyskanego w ubiegłym roku dochodu. To rozwiązanie dla przedsiębiorców, których dochody nie przekraczały 120 000 zł. Jest to ważna zmiana, ponieważ do 31 stycznia 2020 roku składa była liczona na podstawie uzyskanego przychodu, a nie dochodu.

Z ulgi można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia firmy. Co bardzo ważne, do okresu 36 miesięcy wliczany jest okres korzystania z małego ZUS-u w roku ubiegłym. Mały ZUS plus był dodatkową ulgą – przedsiębiorcy mogli składać wnioski do marca 2020 roku.

Mały ZUS – dla kogo? – podsumowanie

Jak widać, początkujący przedsiębiorcy mogą korzystać z różnego rodzaju ulg, dzięki którym koszty prowadzenia działalności gospodarczej na samym początku nie są tak wysokie. Na samym początku można korzystać z ulgi na START, a później z preferencyjnego ZUS-u – aż przez 24 miesiące. Warto wiedzieć, dla kogo mały ZUS jest dostępny, ponieważ może to być ważna informacja dla osób, które zastanawiają się, czy otworzyć swoją firmę. Jak wiadomo, na samym początku liczy się każda złotówka – a w biznesie chodzi o to, aby pieniądze łączyły i pozwalały na rozwój firmy i osiąganie sukcesów.