Jak założyć firmę?

Od pewnego czasu zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy? Marzysz o niezależności i możliwościach, jakie daje posiadanie działalności gospodarczej, bo nie jesteś do końca zadowolony z pracy na etacie? Dowiedz się, jak założyć firmę krok po kroku. Okazuje się, że to nie takie trudne. Możesz liczyć na szereg udogodnień, dzięki którym założenie firmy będzie bardzo proste i zajmie niewiele czasu.

Dlaczego warto założyć firmę?

Zacznijmy od kwestii podstawowej – czyli od tego, dlaczego warto założyć własną działalność gospodarczą. Dla wielu osób, szczególnie dla tych, którzy mają tzw. żyłkę przedsiębiorcy i chcą prowadzić własny biznes, to rzecz naturalna. U innych podjęcie decyzji zajmuje nieco więcej czasu i mogą pojawić się pewne wątpliwości.

Ogromną zaletą posiadania własnej firmy są możliwości – są one o wiele większe niż w przypadku pracy na etacie w czyjejś firmie. Możesz pozyskiwać nowych klientów, nawiązywać nowe relacje biznesowe, rozszerzać ofertę, a po pewnym czasie rozbudowywać firmę i zatrudniać kolejne osoby. To, jak duży sukces odniesiesz, w dużej mierze zależy od dobrego planu, ale też od skuteczności w działaniach i od tego, ile czasu i energii poświęcisz na pracę. Nagroda z pewnością jest tego warta – po pewnym czasie możesz liczyć nie tylko na niezależność, ale też na zwiększenie zarobków.

W wielu przypadkach przeważają dodatkowe korzyści, jak elastyczny czas pracy, możliwość obniżania kosztów czy brak konieczności rozliczania i raportowania swojej pracy przed przełożonym. Dla wielu osób wszystkie te zalety są kluczowe przy podejmowaniu decyzji o założeniu firmy.

Jak założyć firmę?

Zanim założysz firmę, powinieneś podjąć szereg ważnych decyzji. Najważniejszy będzie oczywiście sam pomysł na biznes, jednak skoro szukasz informacji o tym, jak założyć firmę, z pewnością ten etap masz za sobą. Pora, abyś zastanowił się nad takimi kwestiami, jak rodzaj działalności czy forma opodatkowania. Zacznijmy jednak od samego początku, abyś wiedział, jak założyć firmę krok po kroku.

Złóż wniosek w CEIDG

Pierwszym krokiem będzie złożenie wniosku w CEIDG. Możesz to zrobić online, wchodząc na stronę firma.gov.pl i wykorzystując swój profil zaufany lub podpis elektroniczny. Dzięki wypełnieniu formularza otrzymasz wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. UWAGA: Jeżeli w momencie wypisywania wniosku nie posiadasz numeru NIP, w późniejszym czasie zostanie on dodany automatycznie.

Jak wypełnić formularz CEIDG?

Dla osób, które dopiero chcą założyć firmę, kilka kwestii w formularzu CEIDG może stanowić spore wyzwanie. Najczęściej wątpliwości pojawiają się w momencie, kiedy trzeba wybrać rodzaj działalności. W tym celu stworzona została W tym celu stworzona została Polska Klasyfikacja Działalności – musisz wybrać odpowiednie numery PKD i umieścić je w formularzu.

Problem może sprawić także forma opodatkowania. Domyślną opcją jest podatek na zasadach ogólnych. Warto jeszcze przed złożeniem wniosku wybrać najbardziej korzystną opcję opodatkowania dla swojej firmy.

Po wypełnieniu i podpisaniu wniosku należy go wysłać. I gotowe – pierwszy krok w zakładaniu własnej firmy jest już za Tobą!

Czy chcesz być płatnikiem VAT?

Jeśli tak, to przystankiem w Twojej drodze do założenia własnej firmy będzie Urząd Skarbowy. Musisz wypełnić formularz VAT-R. Istotne jest jednak to, że każdego roku formularz ten jest aktualizowany, musisz więc zwrócić uwagę, czy wypełniasz aktualną wersję.

Co bardzo ważne, urzędem właściwym dla rozliczania się z VAT jest urząd przypisany do miejsca zamieszkania. Jest to ten sam Urząd Skarbowy, w którym każdego roku składasz PIT.

Nie masz obowiązku bycia płatnikiem VAT, warto jednak jeszcze przed założeniem firmy rozważyć wszystkie wady i zalety tego rozwiązania. Dowiedz się więcej o tym, czy warto być VATowcem.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Jako przedsiębiorca w ZUS-ie będziesz posiadał podwójną osobowość, tzn. będzie jednocześnie Płatnikiem i Ubezpieczonym. Co prawda ZUS ZUA składa się przy wypełnianiu formularza CEIDG, jednak niektórzy przedsiębiorcy nadal wolą osobiście wybrać się do ZUS-u, aby upewnić się, że wszystkie formalności zostały dopełnione.

Zgłoszenie do ubezpieczenia ZUS jest darmowe. Na początku prowadzenia działalności możesz liczyć na różnego rodzaju ulgi, dzięki czemu konieczność opłacania składek nie obciąży zanadto budżetu Twojej dopiero co raczkującej firmy. Warto dowiedzieć się nieco więcej o tym, dla kogo mały ZUS jest dostępny i przez ile czasu można liczyć na niskie składki.

Założenie konta firmowego

Ostatni krok to założenie konta firmowego. Możesz założyć oddzielne, firmowe konto w banku, w którym prowadzisz swój prywatny rachunek lub zdecydować się na inny bank. Tutaj również warto poświęcić nieco czasu na wybór najlepszej oferty. Obecnie banki przygotowali bardzo korzystne promocje dla początkujących przedsiębiorców, takie jak możliwość prowadzenia konta przez pewien czas bez opłat czy darmowe przelewy podatkowe do urzędów. Zakładając konto firmowe, będziesz potrzebował oryginału wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Taki dokument możesz wydrukować bezpośrednio z CEIDG.

Ile kosztuje założenie firmy?

Na ten moment założenie firmy jest darmowe. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w których musisz kupić kasę fiskalną, a jest to niezbędne, jeśli planujesz sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej tudzież rolników ryczałtowych. Koszt kasy fiskalnej wynosi od 1200 zł w górę, jednak możesz liczyć na zwrot w wysokości 700 zł. Mogą także pojawić się inne koszty – np. jeśli chcesz posiadać pieczątkę firmową. Niemniej jednak samo założenie firmy, czyli złożenie wniosku CEIDG, złożenie VAT-R, zgłoszenie do ubezpieczenia w ZUS i założenie konta firmowego (w większości przypadków) jest darmowe.

Jak założyć firmę – podsumowanie

Jak widzisz, założenie firmy nie jest skomplikowane. Większości formalności możesz dopełnić w jeden, maksymalnie w dwa dni. Możesz również zrobić to online, bez wychodzenia z domu. Pamiętaj jednak, że założenie działalności gospodarczej to dopiero początek! Czeka na Ciebie wiele wyzwań, zanim będziesz mógł nazwać się doświadczonym przedsiębiorcą. Z drugiej strony otworzą się przed Tobą zupełnie nowe możliwości, na przykład tworzenie nowych relacji biznesowych i budowanie zaufania – w końcu w biznesie chodzi o to, aby pieniądze łączyły i by prowadzenie własnej firmy dostarczało wiele satysfakcji.