Faktoring dla małych firm – czy warto z niego skorzystać?

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, a może jesteś właścicielem niewielkiej firmy i zatrudniasz kilka osób? Od pewnego czasu miewasz problemy z płynnością finansową, głównie z powodu niepłacących na czas kontrahentów? Faktoring dla małych firm może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Sprawdź, dlaczego warto z niego skorzystać!

Co to jest faktoring?

Faktoring jest jedną z najbardziej nowoczesnych, a zarazem najmniej skomplikowanych usług finansowych. Sposób działania faktoringu jest bardzo prosty. Otóż kiedy firma A wystawi fakturę, na przykład z długim terminem płatności 60 dni, nie musi czekać na jej opłacenie przez kontrahenta. Wystarczy, że zwróci się do firmy faktoringowej, która odkupi wierzytelność. W ten sposób firma A otrzyma pieniądze niemal od razu po wystawieniu faktury, a kontrahent, kiedy będzie chciał dokonać płatności, wykona przelew na konto firmy faktoringowej.

Tego typu usługa jest obecnie coraz bardziej popularna. Wykorzystywana jest przede wszystkim w branżach, w których na porządku dziennym są faktury z odroczonym terminem płatności – choć nie tylko. Obecnie coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na faktoring dla małych firm, ponieważ chcą w należyty sposób zadbać o płynność finansową swojego przedsiębiorstwa.

Kto może skorzystać z usług firmy faktoringowej?

Faktoring to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności – a w niektórych branżach jest to norma. Niemniej jednak, gdy przedsiębiorca wystawi tego typu faktury kilku kontrahentom i musi czekać na płatność przez np. 60 dni, może pojawić się kłopot z pokrywaniem bieżących zobowiązań. W takiej sytuacji faktoring sprawdza się najlepiej.

A kto może skorzystać z usług firma faktoringowej? To zależy. W niektórych przypadkach firmy faktoringowe wymagają, aby firma, która chce skorzystać z faktoringu, istniała od co najmniej od 6 lub 12 miesięcy. Coraz częściej jednak nie jest wymagany żaden konkretny staż firmy. Innym warunkiem może być prowadzenie działalności w Polsce. Jeśli chodzi o formy prawne, większość firm faktoringowych dopuszcza każdą z nich.

A zatem z usług firmy faktoringowej może skorzystać każdy – nawet początkujący przedsiębiorca. To dobra wiadomość dla osób, które założył firmę niedawno, ale już wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności i w odpowiedzialny sposób podchodzą do kwestii płynności finansowej swojej firmy.

Faktoring dla małych firm – czy warto?

Zdecydowanie tak. Niejednokrotnie mali przedsiębiorcy borykają się z dużymi problemami finansowymi – w szczególności z brakiem płynności finansowej. Dzieje się tak szczególnie w sytuacjach, kiedy klienci proszą o faktury z długim terminem płatności. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, nie zawsze dysponują wystarczającymi środkami, aby czekać na płatność przez długi czas. Właśnie wtedy warto zdecydować się na faktoring dla małych firm – bo płynność finansowa jest szczególnie istotna w przypadku niewielkich, także jednoosobowych działalności.

Doskonała alternatywa dla kredytu lub pożyczki

Jedną z największych zalet faktoringu jest to, że stanowi on idealną alternatywę dla kredytów bankowych czy pożyczek. Jak wiadomo, kredyt w banku wiąże się z wieloma formalnościami, a do tego – co najistotniejsze – wymaga podjęcia długotrwałego zobowiązania finansowego. W przypadku faktoringu jest zupełnie inaczej, dlatego też dla wielu przedsiębiorców jest to o wiele bardziej korzystny sposób na finansowanie przedsiębiorstwa.

Wygodne i szybkie rozwiązanie

Nie da się ukryć – możliwość skorzystania z faktoringu online, bez wychodzenia z domu czy bez wielogodzinnych formalności to jeden z większych plusów faktoringu. W końcu dla dobrego przedsiębiorcy czas to pieniądz, więc po co tracić go na zbędne formalności? Firmy faktoringowe bardzo dbają o szybkość i sprawność, a także o wysoką jakość obsługi. Dzięki temu faktoring dla małych firm pozwala na uzyskanie środków w bardzo krótkim czasie – co dla wielu osób jest decydującym argumentem, przemawiającym za tym, że warto skorzystać z faktoringu.

Faktoring dla małych firm – zadbaj o płynność finansową!

Niezależnie od tego, czy obawiasz się o płynność finansową swojej firmy, czy też nie chcesz czekać, aż Twój kontrahent opłaci fakturę, warto rozważyć skorzystanie z faktoringu. Firmy faktoringowe cieszą się obecnie ogromnym uznaniem przedsiębiorców, którzy w odpowiedzialny sposób podchodzą do prowadzenia biznesu. Jest to też usługa, która jest bardzo korzystna. A jak wybrać najlepszą firmę faktoringową? Warto posiłkować się rankingami faktorów, które są źródłem wielu cennych informacji. Przy okazji pozwalają sprawdzić, jak inni przedsiębiorcy oceniają daną firmę – bo w biznesie chodzi przecież o to, aby pieniądze łączyły!