Faktura VAT marża – kiedy może być opłacalna?

Wystawienie faktury VAT marża kojarzy się przede wszystkim z zakupem samochodów używanych w autokomisach czy telefonów komórkowych na różnego rodzaje serwisach internetowych. Jest to specyficzny rodzaj faktury, który w niektórych przypadkach może okazać się bardzo opłacalny. Dowiedz się, czym dokładnie jest faktura VAT marża, w jakich sytuacjach znajduje zastosowanie i kiedy warto zdecydować się na te formę rozliczenia.

Co to jest faktura VAT marża?

Faktura VAT marża to dokument, wystawiany w momencie dokonania zakupu lub sprzedaży, w którym podatek od towarów i usług naliczany jest na podstawie marży. Przypomnijmy, że marża jest różnicą pomiędzy kwotą, za jaką sprzedany został dany towar, a kwotą, za jaką został wcześniej zakupiony przez sprzedawcę. Jeśli więc sprzedawca zakupił samochód za 5000 zł, a następnie sprzedaje go za 6500 zł, to jego marża wynosi 1500 zł. I w przypadku faktury VAT marża kwota 1500 zł stanowi podstawę opodatkowania. Sprzedawca nie ma tutaj możliwości odliczenia VAT z faktury zakupu.

Wyglądem faktura VAT marża nie różni się bardzo od zwykłej faktury. Różnica polega na tym, że na fakturze VAT marża nie ma określonej kwoty podatku VAT, tak jak w przypadku faktury VATowskiej. Mimo to sprzedawca musi samodzielnie obliczyć kwotę podatku i wpłacić go do Urzędu Skarbowego. Różnica polega na tym, że kwota VAT jest tutaj o wiele niższa, ponieważ nie jest naliczana od całej kwoty sprzedaży (jak 6500 zł we wspomnianym przykładzie), ale od samej marży (1500 zł). W efekcie podatek VAT jest o wiele niższy.

Kto może wystawić taką fakturę?

Faktura VAT marża nie może zostać wystawiona przez każdego przedsiębiorcę, a jedynie przez kilka grup podatników. Należą do nich osoby, które:

 • dokonują dostaw towarów używanych, na przykład używanych samochodów,
 • świadczą usługi w branży turystycznej,
 • dokonują dostaw antyków i innych towarów kolekcjonerskich,
 • dokonują dostaw dzieł sztuki.

Co bardzo ważne, tylko czynni płatnicy VAT mogą wystawiać faktury VAT marża.

Faktura VAT stosowana jest najczęściej przez osoby, które dokonują sprzedaży towarów używanych. Zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług, nazywaną także Ustawą o VAT, towary używane są to rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie, metale szlachetne i kamienie szlachetne.

Co powinna zawierać faktura VAT marża?

Faktura VAT marża jest specyficznym rodzajem dokumentu, który powinien zawierać kilka niezbędnych elementów, takich jak:

 • data wystawienia faktury i data dokonania sprzedaży,
 • numer faktury,
 • nazwę firmy sprzedawcy lub jego imię i nazwisko, a także adres, opcjonalnie NIP i dane kontaktowe,
 • imię i nazwisko kupującego, adres, opcjonalnie NIP i dane kontaktowe,
 • nazwę sprzedawanego towaru lub usługi, ilość, jednostkę,
 • cenę sprzedanego towaru – uwaga: bez określania podatku. Kwota powinna być opisana również słownie,
 • formę i termin zapłaty,
 • sposób rozliczenia (gotówka lub przelew),
 • numer konta bankowego sprzedawcy.

Bardzo ważne jest, aby faktura taka miała odpowiednie oznaczenie:

 • „Procedura marży – towary używane”,
 • „Procedura marży dla biur podróży”,
 • „Procedura marży – przedmioty kolekcjonerskie i antyki”,
 • „Procedura marży – dzieła sztuki”.

VAT marża – najważniejsze wady i zalety

Używanie rozliczenia na podstawie faktury VAT marża jest stosowane najczęściej przez sprzedawców samochodów używanych oraz używanego sprzętu, na przykład telefonów. Najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość obniżenia kwoty podatku VAT, która będzie musiała zostać wpłacona do Urzędu Skarbowego. W wielu przypadkach jest to naprawdę duża oszczędność, więc sprzedawcy chętnie korzystają z przywileju, jakim jest możliwość wystawienia faktury VAT marża. Inną zaletą jest bardzo prosty i przejrzysty wygląd faktury – jest ona naprawdę nieskomplikowana.

Jeśli natomiast chodzi o wady, faktura VAT marża nie pozwala na odliczenie podatku VAT u kupującego. Nie ma też możliwości odliczenia VAT u kupującego. Niestety, faktury takiej nie można zaksięgować do rejestru zakupu VAT. W niektórych przypadkach nabywca może również natrafić na odmowę naprawy lub zwrotu towaru, zakupionego na podstawie faktury VAT marża z uwagi na fakt, iż był to towar używany.

Czy faktura VAT marża może być opłacalna – podsumowanie

Korzystanie z faktura VAT marża początkowo może wydawać się skomplikowane, z uwagi na konieczność samodzielnego wyliczenia marży i podatku VAT. W praktyce jednak sprzedawcy bardzo szybko przekonują się do takiego rozwiązania i z reguły stosowanie takich faktur jest bardzo proste – a przy okazji pozwala na spore oszczędności. Warto pamiętać, że możliwość wystawiania faktur VAT marża jest przywilejem, dostępnym tylko dla niektórych podatników. Nie ma więc konieczności korzystania z takich faktur. Z całą pewnością warto poszukiwać różnych sposobów na poprawę sytuacji finansowej firmy, na przykład wykorzystując możliwości, jakie daje wystawianie faktury VAT marża. W końcu chodzi o to, aby pieniądze łączyły!