Faktoring dla spółek

Faktoring to jedna z najbardziej popularnych form finansowania przedsiębiorstw. Korzystanie z faktoringu pozwala na uzyskanie szybkiego dostępu do gotówki – bez zbędnych formalności i długiego oczekiwania na decyzję. Dowiedz się, jak znaleźć najlepszy faktoring dla spółek i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze faktora.

Faktoring – na czym polega?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, na czym polega faktoring. Otóż jest to jedna z form finansowania przedsiębiorstw, podobnie jak kredyty bankowe czy różnego rodzaju dotacje. Kiedy przedsiębiorca wystawia fakturę, nie musi czekać na przelew od kontrahenta. Wystarczy, że zdecyduje się na skorzystanie z faktoringu. W takim przypadku odsprzedaje on daną wierzytelność firmie faktoringowej, czyli faktorowi. Dzięki temu pieniądze za fakturę otrzyma niemal od razu – bez czekania na pieniądze od kontrahenta.

Jednocześnie kontrahent będzie mógł opłacić fakturę w terminie określonym na fakturze. Różnica polega jednak na tym, że pieniądze przeleje nie na konto firmy, która wystawiła fakturę, ale na konto faktora. Jeśli natomiast pojawiają się jakiekolwiek problemy, na przykład z opóźnieniami w płatnościach, to również faktor zajmuje się odzyskaniem należności i ewentualną windykacją.

Rodzaje faktoringu dla spółek

Oczywiście należy mieć na uwadze, że istnieją różne rodzaje faktoringu. Najchętniej wybierany jest faktoring pełny, gdzie całe ryzyko spoczywa na firmie faktoringowej. Nawet jeśli kontrahent nie opłaci faktury na czas, przedsiębiorca, który ją wystawił, nie ponosi żadnych konsekwencji. Taka forma faktoringu jest szczególnie chętnie wybierana przez spółki, które nie chcą ponosić nadmiernego ryzyka. Jest to istotne na przykład w przypadku nowych kontrahentów – nie wiadomo bowiem, jakie mają zwyczaje płatnicze i czy nie pojawią się żadne problemy z płatnościami w terminie.

W przypadku spółek bardzo często wybierany jest też faktoring jawny. Jest to najbardziej podstawowa i najczęściej wybierana forma faktoringu. W tym przypadku odbiorca faktury jest informowany o tym, że dana spółka korzysta z finansowania. Wielu przedsiębiorców obawia się faktoringu jawnego – zupełnie niesłusznie. Obecnie przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają z tego rozwiązania. Jeśli dodatkowo dana spółka korzysta z usług faktoringowych renomowanej firmy, z pewnością korzystnie wpłynie to na jej wizerunek.

Kiedy warto skorzystać z faktoringu?

Tak naprawdę faktoring dla spółek jest opłacalny w wielu różnych sytuacjach. Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na finansowanie, gdy zaczynają mieć kłopoty z płynnością finansową lub gdy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności.

Kłopoty z płynnością finansową

Wszelkie problemy z zachowaniem płynności finansowej w spółce mogą być bardzo niebezpieczne – tym bardziej, że w krótkim czasie mogą doprowadzić do powstania niebezpiecznych zatorów płatniczych. Z tego powodu w przypadku spółek szczególnie istotne jest regularne sprawdzanie wskaźników płynności finansowej i reagowanie w porę, kiedy nie są one najlepsze. Co ważne, kiedy tylko pojawią się problemy z płynnością, warto rozważyć skorzystanie z faktoringu dla spółek. To bez wątpienia najlepszy sposób na zachowanie płynności w firmie, a także na skuteczne zapobieganie zatorom płatniczym.

Wiele faktur z odroczonym terminem płatności

W przypadku spółek faktury z odroczonym terminem płatności są bardzo popularne – szczególnie jeśli działają one w branży transportowej, budowlanej czy produkcyjnej. Nietrudno jednak wyobrazić sobie, że jeśli spółka wystawia wiele faktur z odroczonym terminem płatności, może to negatywnie wpłynąć na jej sytuację finansową. Dlaczego? Konieczność długiego oczekiwania na pieniądze z całą pewnością nie wpływa dobrze na budżet spółki, a jeśli takich faktur jest wiele, sytuacja może być nieciekawa. Warto więc w przypadku częściej faktur skorzystać z faktoringu dla spółek, aby firma mogła sprawnie funkcjonować.

Faktoring dla spółek – jak znaleźć najlepszą ofertę?

Obecnie na rynku działa wiele firm faktoringowych, które oferują faktoring dla spółek. Warto więc poświęcić nieco czasu na znalezienie najbardziej korzystnej oferty. Na co zwrócić uwagę, wybierając faktoring dla spółki?

Skorzystaj z usług zaufanego faktora

Poszukując faktoringu dla spółek, warto przede wszystkim wybrać faktora, który cieszy się dużym zaufaniem. Dobrym źródłem informacji są rankingi faktorów, w których można sprawdzić, które firmy cieszą się największym uznaniem klientów. Bardzo ważnym wyznacznikiem może być też przynależność do Polskiego Związku Faktorów. Decydując się na skorzystanie z usług firmy faktoringowej, która należy do PZF, można mieć gwarancję bezpieczeństwa i wysokiej jakości usług.

Sprawna obsługa to podstawa

Każdy przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że czas to pieniądz – w końcu w biznesie chodzi o to, aby pieniądze łączyły. Wybierając faktoring dla spółek warto więc upewnić się, czy dana firma oferuje szybką i sprawną obsługę. Im mniej formalności, tym więcej czasu można zaoszczędzić. Pod uwagę warto wziąć również czas rozpatrywania wniosku czy czas oczekiwania na pieniądze. W firmie Fandla klienci otrzymują pieniądze już w 24 godziny od złożenia wniosku.

Jakie spółki mogą skorzystać z faktoringu?

Bardzo istotne jest również upewnienie się, czy dana firma faktoringowa oferuje finansowanie dla konkretnego rodzaju spółki. Może się bowiem zdarzyć, że – choć oferta danej firmy będzie bardzo korzystna – nie będzie ona oferowała faktoringu dla jakiegoś typu spółki. Firma faktoringowa Fandla zapewnia finansowanie dla takich spółek, jak:

  • spółki cywilne,
  • spółki jawne,
  • spółki z o.o.

Oczywiście oprócz tego Fandla oferuje także faktoring dla jednoosobowych działalności gospodarczych czy dla startupów. Jedyny warunek jest taki, że dana firma – niezależnie, czy jest to spółka – powinna istnieć od co najmniej trzech miesięcy.

Ile kosztuje faktoring dla spółek?

Oczywiście ogromne znaczenie ma koszt faktoringu dla spółek. Z reguły firmy faktoringowe pobierają niewielki procent od wartości faktury. Wysokość prowizji może jednak różnić się, w zależności od rodzaju faktoringu, od waluty, w której wystawiona jest faktura czy od tego, jaki ma być okres finansowania.

Fandla oferuje faktoring dla spółek w bardzo dobrej cenie. Prowizja za każdy dzień finansowania wynosi zaledwie 0,12%. W ujęciu miesięcznym prowizja za okres 30 dni wynosi 3,49%. Warto także wspomnieć o prowizjach minimalnych. W przypadku faktoringu dla spółek jest to 75 zł dla faktur PLN. Jest to bardzo konkurencyjna cena w porównaniu do innych firm faktoringowych.

Fandla – faktoring dla spółek i nie tylko!

Faktoring dla firm to bardzo popularna usługa finansowa, podobnie jak faktoring dla JDG czy dla startupów. Spółki, dla których istotne jest utrzymanie płynności finansowej, nieustanny rozwój firmy i oczywiście inwestycje, z pewnością nie powinny rezygnować z takiej formy finansowania. Tym bardziej, że wielu faktorów oferuje faktoring dla spółek na bardzo korzystnych warunkach!