Faktoring dla nowych firm

Niedawno założyłeś firmę i zastanawiasz się, skąd możesz wziąć pieniądze na jej szybki rozwój? Jedną z form finansowania, które są obecnie szczególnie cenione przez przedsiębiorców – również tych początkujących – jest faktoring. Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z faktoringu dla nowych firm!

Czym jest faktoring?

Na początek warto wyjaśnić, czym dokładnie jest faktoring. Jeśli dopiero zaczynasz prowadzenie własnej firmy, możesz nie mieć pewności, na czym polega taka forma finansowania. Otóż faktoring polega na tym, że przedsiębiorca, który wystawia fakturę, nie czeka na przelew od kontrahenta, a sprzedaje wierzytelność faktorowi (czyli firmie faktoringowej). W efekcie pieniądze za fakturę otrzymuje niemal od razu.

Faktor pobiera niewielką prowizję, a kiedy termin płatności na fakturze się zbliża, kontrahent robi przelew na konto firmy faktoringowej. A zatem w transakcji biznesowej faktor stanowi trzeci podmiot, który najpierw wykupuje fakturę, a następnie zajmuje się odzyskaniem pieniędzy.

Faktoring – dla kogo?

Faktoring jest usługą finansową, która skierowana jest przede wszystkim do firm wystawiających faktury z długim terminem płatności. W wielu branżach, w szczególności w branży produkcyjnej, transportowej i budowlanej, faktury z długim terminem płatności są bardzo popularne. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy dana firma wystawia kilka faktur z terminem płatności 60 dni. Konieczność oczekiwania na pieniądze przez dwa miesiące może negatywnie wpłynąć na płynność finansową firmy.

Obecnie bardzo popularny staje się faktoring dla nowych firm. Początkujący przedsiębiorcy nie zawsze mają możliwość długiego oczekiwania na pieniądze od kontrahentów, dlatego też faktoring jest w ich przypadku idealnym rozwiązaniem. Na szczęście coraz więcej firm faktoringowych oferuje faktoring dla nowych firm, dzięki czemu przedsiębiorcy nie muszą obawiać się, że długi czas oczekiwania na przelew od klienta negatywnie odbije się na ich nowopowstałej firmie.

Tak naprawdę faktoring jest formą finansowania, która jest dostępna dla każdego. Jeszcze kilka lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie największe firmy budowlane czy produkcyjne. Dzisiaj to się zmieniło, a na faktoring decyduje się coraz więcej przedsiębiorców.

Ile kosztuje taka forma finansowania?

Być może zastanawiasz się, ile kosztuje faktoring dla nowych firm – i nie tylko. Koszty faktoringu zależą od kilku czynników, takich jak:

  • rodzaj faktoringu – najbardziej popularny jest faktoring pełny. W tym przypadku koszty są najniższe. Z nieco wyższymi kosztami należy liczyć się w przypadku faktoringu niepełnego,
  • waluta – jeśli wystawiłeś fakturę w obcej walucie i chcesz skorzystać z faktoringu, prawdopodobnie koszty nieco wzrosną. W tym przypadku warto rozważyć również forfaiting,
  • okres finansowania – im jest dłuższy, tym większe będą koszty. Uwaga: prowizja może być naliczana za dzień lub za cały miesiąc, dlatego warto to sprawdzić przed skorzystaniem z faktoringu dla nowych firm.

Jak to wygląda w praktyce? Dobrym przykładem jest firma faktoringowa Fandla. Prowizja za dzień wynosi 0,12%, natomiast prowizja za okres 30 dni wynosi 3,49%. Warto także wspomnieć o prowizjach minimalnych – w Fandli jest to 75 zł w przypadku faktur PLN, co jest bardzo konkurencyjną ceną w porównaniu do innych firm faktoringowych.

Skąd pozyskać finansowanie na szybki rozwój firmy?

Nowo powstałe firmy mogą skorzystać z kilku źródeł finansowania przedsiębiorstw. Może to być na przykład kredyt, jednak taka forma finansowania staje się coraz mniej popularna. Dlaczego? Banki niechętnie udzielają kredytu nowym firmom, a przy tym formalności są bardzo czasochłonne. Czas oczekiwania na decyzję także potrafi być bardzo długi. Dodatkowo kredyt wiąże się z koniecznością podjęcia długotrwałego zobowiązania finansowego, a nie każdy początkujący przedsiębiorca chce się na to zdecydować.

Finansowanie dla nowych firm mogą zapewnić także różnego rodzaju dotacje czy dofinansowania. Może uzyskać je między innymi w Urzędach Pracy, a bardzo często dotacje takie są bezzwrotne. Należy jednak pamiętać, że bardzo często firmy muszą spełnić określone warunki, aby móc otrzymać dotację lub aby nie musiały jej zwracać, na przykład po zamknięciu firmy.

Jedną z najbardziej opłacalnych form finansowania jest faktoring dla nowych firm. Obecnie wielu początkujących przedsiębiorców o wiele chętniej wybiera faktoring niż kredyty czy dofinansowania. Na czym polega faktoring dla nowych firm i jak z niego skorzystać?

Faktoring od pierwszego dnia działalności

Faktoring dla nowych firm to forma finansowania, która stała się dostępna stosunkowo niedawno. Nadal jednak nie wszystkie firmy oferują finansowanie dla nowych firm. Niektóre z nich oferują taką usługę już po trzech miesiącach prowadzenia działalności. Biorąc jednak pod uwagę, że nowe firmy są coraz bardziej zainteresowane faktoringiem, firmy faktoringowe starają się wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom. Właśnie dlatego młodzi przedsiębiorcy, którzy na przykład prowadzą firmę dopiero od trzech miesięcy, mogą już skorzystać z faktoringu.

Jeśli chodzi o faktoring od pierwszego dnia działalności, usługa taka nadal nie jest bardzo popularna. Dlaczego? Początki prowadzenia firmy to czas, kiedy przedsiębiorcy dopiero zapoznają się z wieloma kwestiami, związanymi z posiadaniem działalności, zaczynają budować swoją ofertę i pozyskiwać klientów. Dopiero później zaczynają regularnie wystawiać faktury kontrahentom i nawiązywać korzystne kontrakty.

Z tego powodu zainteresowaniem faktoringiem dla nowych firm bardzo często pojawia się dopiero po kilku miesiącach, kiedy firma potrzebuje środków na rozwój, a kontrahenci zaczynają oczekiwać faktur z terminem płatności 30, 45 lub 60 dni. Dla nowej firmy taki czas oczekiwania to prawdziwa wieczność!

Jak skorzystać z faktoringu?

Faktoring dla nowych firm jest usługą, która nie wiąże się z wieloma formalnościami – co dla początkujących przedsiębiorców jest jeszcze jednym argumentem przemawiającym za tym, że warto skorzystać z takiej usługi. Co ważne, obecnie istnieje możliwość skorzystania z faktoringu online – czyli nie trzeba już wychodzić z domu lub z firmy ani odwiedzać placówki firmy faktoringowej. To spora oszczędność czas.

Jak skorzystać z faktoringu krok po kroku? Zacznij od znalezienia firmy, która oferuje faktoring dla nowych firm. Może to być Fandla, która oferuje faktoring już po trzech miesiącach od rozpoczęcia działalności. Przygotuj fakturę, a następnie prześlij ją przez stronę internetową https://wniosek.fandla.com/.

Kiedy faktura zostanie przesłana, uzupełnij prosty formularz. Podaj tam najważniejsze dane: imię, nazwisko, NIP Twojej firmy, e-mail i numer telefonu. Następnie zaznacz, że zapoznałeś się z treścią Regulaminu Fandla. Jeśli zgadzasz się na otrzymywanie informacji handlowych, również możesz zaznaczyć stosowną zgodę.

Następny krok to weryfikacja wniosku. Następuje ona w bardzo krótkim czasie, dzięki czemu pieniądze możesz otrzymać już w 24 godziny po wysłaniu wniosku o faktoring dla nowych firm. I gotowe – pieniądze pojawiają się na Twoim koncie, a Ty nie musisz dłużej martwić się płatnością faktury przez kontrahenta.

Faktoring dla nowych firm transportowych, budowlanych i innych

Zastanawiasz się, czy w swojej branży możesz skorzystać z faktoringu? Obecnie szczególnie popularny jest faktoring dla nowych firm transportowych i budowlanych, a także dla firm produkcyjnych. Niemniej jednak musisz wiedzieć, że z faktoringu zaczynają korzystać przedsiębiorcy, którzy działają w różnych branżach.

Co ciekawe, na taką formą finansowania coraz chętniej decydują się na freelancerzy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Mogą to być graficy, programiści czy copywriterzy. Bardzo często z usług freelancerów korzystają duże firmy, które wymagają faktur z długim terminem płatności. W tym przypadku faktoring dla nowych firm, prowadzonych przez freelancerów, może być doskonałym rozwiązaniem.

A może warto zdecydować się na faktoring dla startupów?

A jak wygląda kwestia faktoringu dla startupów? Czy one również mogą skorzystać z faktoringu dla nowych firm? Tak! W związku z rosnącą popularnością startupów coraz więcej faktorów oferuje takim firmom finansowanie. Niestety, bardzo często startupy na samym początku działalności mają spore problemy z pozyskaniem pieniędzy na prowadzenie działalności.

Zapotrzebowanie jest spore, gdyż startupy specjalizują się w tworzeniu oprogramowania czy zaawansowanych pod względem technologicznym rozwiązań, co często wiąże się z dużymi kosztami. Właśnie dlatego faktoring dla nowych firm, w tym dla początkujących startupów, cieszy się tak dużą popularnością. Tym bardziej, że faktoring nie opiera się na posiadanym kapitale spółki.

Faktoring online dla nowych firm – skorzystaj już dzisiaj!

Zastanawiasz się nad skorzystaniem z faktoringu dla nowych firm, ponieważ prowadzisz działalność od niedawna i nie chcesz czekać na pieniądze od kontrahentów? Faktoring online może być doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie. Pieniądze możesz otrzymać już w 24 godziny, a tym samym zyskasz środki niezbędne do szybkiego rozwoju firmy. Zdecydowanie warto!