Wady i zalety prowadzenia działalności gospodarczej

Od pewnego czasu zastanawiasz się nad otworzeniem swojej firmy, jednak nadal masz wątpliwości, jak poradzisz sobie w roli przedsiębiorcy? Z jednej strony kusi Cię niezależność i wyższe dochody, z drugiej jednak obawiasz się licznych formalności, obowiązków i odpowiedzialności? Dowiedz się, jakie są wady i zalety prowadzenia działalności gospodarczej. Być może dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć dobrą decyzję!

Zalety prowadzenia własnej firmy

Zacznijmy od zalet prowadzenia działalności gospodarczej. W końcu to właśnie one sprawiły, że zastanawiasz się nad otwarciem własnej firmy! Dla wielu osób posiadanie działalności jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Dlaczego?

Wolnoć Tomku… w swojej firmie

Poczucie niezależności to jeden z tych powodów, dla których ludzie decydują się na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Niemal każdy przedsiębiorca z dumą podkreśla, że sam sobie jest sterem, żeglarzem i okrętem – i jest w tym 100% racji. Kiedy prowadzisz swoją działalność, nie masz nad sobą szefa czy menedżera działu, co oznacza, że samodzielnie wyznaczasz zasady, tworzysz listę obowiązków i później rozliczasz się z ich wykonania. Odchodzi więc cały stres, związany z posiadaniem przełożonego, co dla wielu osób jest kluczową kwestią, mającą wpływ na otwarcie firmy.

Możliwość generowania większych zysków

Innymi słowy: prowadząc swoją firmę, możesz zarabiać o wiele więcej, niż w przypadku pracy na etacie. Oczywiście wszystko zależy od Twoich umiejętności i od tego, czym się zajmujesz. Załóżmy, że jesteś grafikiem komputerowym. Prowadząc firmę, możesz wykonywać większą ilość zleceń, a z czasem wybierać tylko tych klientów, którzy zapłacą najwięcej. Później możesz znaleźć kogoś do pomocy, a jeszcze później – zbudować cały zespół i zająć się poszukiwaniem najbardziej dochodowych klientów. Możliwości są nieograniczone – choć ma to pewną wadę, o której wspomnimy nieco później.

Elastyczny czas pracy

W dzisiejszych czasach wiele osób, które decydują się na otwarcie własnej firmy, pracuje zdalnie. Często z dowolnego miejsca na świecie i w dowolnych godzinach. Elastyczny czas pracy jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą na przykład podróżować lub równolegle rozwijać swoje pasje. Należy jednak pamiętać o tym, że kluczem do sukcesu firmy jest wywiązywanie się z obowiązków i dostarczanie projektów w terminie. Nie należy więc postrzegać własnej firmy jako nieustannej „laby” – warto raczej umiejętnie wykorzystać możliwości, jakie daje niezależność.

A jakie wady ma posiadanie działalności?

Niestety, prowadzenie działalności gospodarczej nie jest wolne od wad – choć urodzony przedsiębiorca potraktuje je raczej jako wyzwania, którym należy sprostać! Często po kilku miesiącach okazuje się, że początkowy strach czy opory były całkowicie nieuzasadnione, bo prowadzenie własnej firmy wcale nie jest takie skomplikowane. Przejdźmy zatem do tego, jakie wady ma posiadanie działalności gospodarczej. Oto największe z nich.

Brak poczucia bezpieczeństwa, jakie daje etat

Mnóstwo osób marzy o swojej własnej firmie, jednak obawa przed utratą poczucie bezpieczeństwa, jakie daje etat, nie pozwala na podjęcie tego kroku. Owszem, pracując w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony, może mieć poczucie bezpieczeństwa, ponieważ pieniądze każdego miesiąca wpadają na konto – bez zamartwiania się o to, czy klienci nie zrezygnują i czy pracownicy wywiążą się ze swoich zadań. Doświadczeni przedsiębiorcy twierdzą jednak, że takie poczucie bezpieczeństwa jest złudne, ponieważ wystarczy, że firma upadnie lub że pracownik otrzyma wypowiedzenie – i zostanie z niczym. Prowadząc swoją firmę, jesteś kowalem własnego losu – i nie jesteś w żaden sposób zależny od pracodawcy. Można więc zastanowić się, czy taki sposób postrzegania poczucie bezpieczeństwa jest słuszny.

Możliwość zarabiania więcej i więcej…

Jak wspomnieliśmy wyżej, jest to ogromna zaleta prowadzenia własnej firmy. Dlaczego więc ten sam punkt znalazł się na liście wad? Niestety, wielu początkujących przedsiębiorców, zachwyconych ogromnymi zarobkami, poświęca na pracę mnóstwo czasu – zaniedbując przy tym swoje zdrowie czy relacje rodzinne. Często takie zachowanie okazuje się niezbyt dobre w skutkach. Warto więc wypracować sobie work-life balance, gdyż w przypadku prowadzenia własnej firmy jest to kluczowy czynnik, mający wpływ na zachowanie życiowej równowagi – a tym samym na zapewnienie sobie energii i zapału do pracy także w przyszłości.

Odpowiedzialność prawna i finansowa

Kiedy otworzysz firmę, będziesz musiał dopilnować wielu spraw, w tym różnego rodzaju formalności i spraw urzędowych. W przeciwnym wypadku musisz liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Istotne stanie się płacenie w terminie podatków, ZUS-u czy pensji dla pracowników. Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy profesjonalnej księgowości. W ten sposób zyskasz pewność, że od strony prawnej i księgowej wszystko w firmie jest w porządku. Jest to dodatkowy koszt, który jednak może uchronić Cię przed wieloma przykrymi konsekwencjami. Dzięki księgowości nie musisz także samodzielnie śledzić wszystkich zmian prawnych, co pozwoli na zaoszczędzenie czasu – a ten możesz przeznaczyć na pracę, na której się znasz.

Czy sprawdzisz się w roli przedsiębiorcy?

Nie oszukujmy się – niektórzy mają żyłkę przedsiębiorcy, inni natomiast średnio nadają się do prowadzenia firmy. Zastanów się, w jaki sposób Ty czułbyś się w roli przedsiębiorcy? Czy jesteś wystarczająco zdeterminowany i czy masz odpowiednie rozeznanie na rynku? Czy posiadasz zaplecze – zarówno finansowe, jak i w postaci osób, które na początku wesprą Cię swoją wiedzą i doświadczeniem? Czy jesteś na tyle obowiązkowy, aby wywiązywać się ze zobowiązań w terminie? Zakładając działalność, musisz wejść w rolę szefa – szefa samego siebie, który przypilnuje, aby firma sprawnie działała i rozwijała się. Dla wielu osób konieczność samodzielnego pilnowania wielu spraw i prowadzenia projektów może okazać się dużym wyzwaniem. Musisz więc mieć pewność, że sobie z tym poradzisz.

Wady i zalety prowadzenia działalności gospodarczej – podsumowanie

Wiesz już, jakie są największe wady i zalety prowadzenia działalności gospodarczej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji postaraj się wydłużyć tę listę o te rzeczy, które powodują, że chcesz otworzyć działalność i te, które Cię blokują – być może okaże się, że wady można łatwo przebić w zalety. A przynajmniej w możliwości, które zyskasz. Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy warto otworzyć własną działalność, zastanów się także nad tym, jak bardzo znasz rynek, na którym chcesz zacząć działać, na ile jesteś zdeterminowany i obowiązkowy i przede wszystkim – jakimi środkami na start dysponujesz. To kluczowe kwestie, które mogą zaważyć na sukcesie Twojej firmy.

Pamiętaj także, że wiele osób decyduje się na otwarcie działalności równolegle do etatu – i na początku pracują zarówno na etacie, jak i rozkręcają firmę. To zdecydowanie najbardziej rozsądne rozwiązanie, które zapewni Ci poczucie finansowego bezpieczeństwa. A z czasem, kiedy już rozkręcisz swoją działalność, będziesz mógł poświęcić jej całą swoją energię i uwagę – i cieszyć się wspaniałymi efektami, które wypracujesz własnymi rękami!