Skąd wziąć pieniądze na rozwój biznesu i realizację zleceń?

Pierwszym wyzwaniem, przed którym stają początkujący przedsiębiorcy, jest zdobycie klientów, dzięki któremu firma będzie mogła istnieć i – co ważne – przynosić zyski. Kiedy pojawiają się pierwsze zlecenia, przedsiębiorcy chcą sięgać po więcej – w szczególności po bardzo intratne, dochodowe zlecenia. Skąd wziąć pieniądze na ich realizację?

Duże zlecenie i… brak środków na jego realizację – co robić?

 

Większość przedsiębiorców po założeniu firmy z ekscytacją wyobraża sobie moment, kiedy po raz pierwszy trafi im się duże zlecenie od kontrahenta, który jest bardzo dużą, rozpoznawalną firmą. Niestety, w wielu przypadkach rzeczywistość nie wygląda tak, jak w naszych wyobrażeniach. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, gdy – po otrzymaniu wymarzonego, dużego zlecenia – przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że nie dysponuje odpowiednimi środkami, które mogłyby umożliwić jego realizację.

 

Na szczęście przedsiębiorcy mogą korzystać z różnych dostępnych form finansowania przedsiębiorstw, dzięki którym mogą zyskać środki nie tylko na bieżące zobowiązania, ale też na realizację zleceń czy na inwestycje. Przedsiębiorcy, którzy zadają sobie pytanie „skąd wziąć pieniądze”, mają do wyboru kilka bardzo korzystnych opcji!

Skąd wziąć pieniądze? Źródła finansowania przedsiębiorstw

 

Źródła finansowania przedsiębiorstw podzielić można na wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze odnoszą się do środków, którymi dysponuje firma – m.in. zgromadzone lub zainwestowane fundusze. Jeśli jednak chodzi o źródła finansowania zewnętrzne, są to środki, które pozyskiwane są z zewnątrz. Przykładem takiego finansowania może być między innymi kredyt, leasing lub faktoring.

Kredyt bankowy

 

W większości przypadków, kiedy myślimy o pozyskaniu funduszy zewnętrznych, w naszej głowie jako pierwsza pojawia się myśl o kredycie. Jest to najbardziej popularna forma finansowania, która jeszcze do niedawna uchodziła także za najbardziej bezpieczną i sprawdzoną. Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się, skąd wziąć pieniądze na duże zlecenie lub na rozwój firmy, również często rozważają wzięcie kredytu. Taka forma finansowania może być oczywiście dobrym rozwiązaniem, należy jednak pamiętać o tym, że kredyt wiąże się z koniecznością podjęcia długoterminowego zobowiązania finansowego, a często również z wieloma formalnościami. Dodatkowo należy także pamiętać o konieczności zwrócenia kwoty, do której zostaną doliczone koszty kredytu.

Leasing

 

Choć leasing kojarzony jest przede wszystkim z pojazdami firmowymi, coraz bardziej popularny staje się leasing różnego rodzaju sprzętu, na przykład sprzętu IT czy budowlanego. Obecnie na rynku coraz częściej pojawiają się firmy, które oferują leasing różnych maszyn i sprzętów. Jeśli dostałeś bardzo duże zlecenie i zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze na jego realizację i na zakup sprzętu, możesz rozważyć leasing. Będzie to o wiele bardziej korzystne finansowo, szczególnie do momentu, do którego Twoja firma nie dysponuje jeszcze wystarczającymi środkami na zakup sprzętu. W przypadku leasingu należy pamiętać o opłatach miesięcznych, o wkładzie własnym i pozostałych kosztach.

Faktoring

 

Faktoring jest obecnie jedną z najbardziej cenionych przez przedsiębiorców form finansowania przedsiębiorstw. Polega on na tym, że po wystawieniu faktury – szczególnie z odroczonym terminem płatności – nie trzeba czekać na pieniądze od kontrahenta przez np. 60 dni. Można skorzystać z usług firmy faktoringowej, która odkupi wierzytelność, dzięki czemu przedsiębiorca niemal natychmiast zyska środki, które może przeznaczyć na bieżące wydatki, na realizację zleceń czy na inwestycje. Taka forma finansowania jest bardzo bezpieczna, nie wiąże się z wieloma formalnościami, a pieniądze można otrzymać nawet kolejnego dnia po wystawieniu faktury. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie chcą zbyt długo czekać na pieniądze, ponieważ na przykład chcą jak najszybciej przystąpić do realizacji zlecenia – i którzy zdają sobie sprawę, że w biznesie chodzi o to, aby pieniądze łączyły.

Dzięki faktoringowi nie musisz już zastanawiać się, skąd wziąć pieniądze!

 

Oczywiście przedsiębiorcy mogą korzystać również z innych form finansowania, takich jak choćby dotacje i dofinansowania, fundusze inwestycyjne czy nawet inkubatory dla młodych przedsiębiorców. Nie ma jednak wątpliwości, że faktoring zdecydowanie wyróżnia się tutaj pod względem niewielkiej ilości formalności, dużej dostępności i – przede wszystkim – bardzo szybkiego dostępu do środków finansowych. Jeśli więc otrzymałeś duże zlecenie lub chcesz jak najszybciej rozwinąć swoją firmę i zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze, to faktoring online jest najlepszą odpowiedzią na to pytanie.