Faktoring pełny – na czym polega? Kiedy warto się na niego zdecydować?

Od pewnego czasu rozważasz skorzystanie z zewnętrznej formy finansowania swojej firmy, jaką jest faktoring? Nigdy dotychczas nie miałeś okazji współpracować z firmą faktoringową i nie jesteś pewien, na jaką usługę powinieneś się zdecydować? Przedsiębiorcy bardzo często decydują się na faktoring pełny. Sprawdź, na czym polega taka forma faktoringu i kiedy warto ją wybrać.

Czym jest faktoring pełny?

 

Faktoring pełny nazywany jest również faktoringiem bez regresu. Aby dokładnie wyjaśnić, na czym polega taka forma faktoringu, warto zacząć od wytłumaczenia, czym właściwie jest regres. Otóż regres to pojęcie, które stosowane jest nie tylko w świecie finansów, ale też w branży ubezpieczeniowej czy w demografii. Innym określeniem na regres jest tzw. roszczenie zwrotne.

 

O regresie mówimy zarówno w przypadku faktoringu pełnego, jak i niepełnego. Z faktoringiem niepełnym mamy do czynienia, gdy przedsiębiorca decyduje się na skorzystanie z usług firmy faktoringowej, jednak odpowiedzialność za należność pozostaje po stronie przedsiębiorcy, a nie faktora. Jeśli kontrahent, czyli odbiorca faktury, nie zapłaci należności, to przedsiębiorca będzie zobowiązany do opłacenia należności firmie faktoringowej.

 

Natomiast w przypadku faktoringu pełnego, czyli bez regresu, odpowiedzialność za należność w całości przechodzi na faktora. Jeśli kontrahent nie opłaci faktury w określonym terminie, to przedsiębiorca, który ją wystawił, nie będzie musiał regulować tej należności. Jeśli więc Twój kontrahent nie opłaci faktury w terminie, faktor nie zażąda od Ciebie pieniędzy, ale będzie odzyskiwał dług we własnym zakresie. Widać zatem, że faktoring pełny jest opcją o wiele mniej ryzykowną z punktu widzenia przedsiębiorcy.

Faktoring bez regresu – wady i zalety

 

Bez wątpienia największą zaletą faktoringu pełnego jest to, że osoba prowadząca firmę nie ponosi ryzyka, związanego z sytuacją, gdy kontrahent nie opłaca zobowiązania. Dla wielu przedsiębiorców jest to kluczowy czynnik, mający wpływ na ostateczny wybór rodzaju faktoringu. Faktoring pełny sprawdzi się w szczególności w sytuacji, gdy nawiązujemy współpracę z zupełnie nowym kontrahentem i nie wiemy, czy będzie on opłacał faktury, a także gdy działamy w nowej branży i nie do końca znamy panujące w niej zwyczaje płatnicze.

 

Należy jednak wiedzieć, że faktoring pełny z reguły kosztuje nieco więcej niż faktoring niepełny. Dodatkowo taka forma faktoringu wymaga cesji jawnej, co również nie pozostaje bez znaczenia. Obecnie z faktoringu pełnego najczęściej korzystają duże firmy i korporacje, które nie chcą brać na siebie ryzyka, związanego z ewentualną niewypłacalnością kontrahenta, a także nie chcą zajmować się odzyskiwaniem należności.

Kiedy warto zdecydować się na taką formę finansowania?

 

Faktoring pełny to rozwiązanie skierowane przede wszystkim do przedsiębiorców, którym zależy na tym, aby mieć jak najbardziej stabilną sytuację finansową i którzy chcą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Jeśli nawiązujesz współpracę z nowym kontrahentem i nie wiesz, czy będzie on opłacał faktury, to faktoring pełny jest o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem. To dobra opcja dla osób, które dopiero rozwijają swoją firmę, podpisują wiele umów i nie znają jeszcze wszystkich klientów, a chcą skorzystać z faktoringu, aby zapewnić swojej firmie płynność finansową.

 

Oprócz tego faktoring pełny sprawdzi się w sytuacji, gdy sytuacja w branży jest niestabilna lub gdy zmienia się otoczenie gospodarcze. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do sytuacji finansowej Twojego kontrahenta – nawet jeśli ta od zawsze była stabilna – to faktoring niepełny może być dużym ryzykiem. Warto wtedy wybrać faktoring pełny i mieć pewność, że to nie Ty będziesz musiał odzyskiwać należności w sytuacji, gdy kontrahent nie będzie dysponował środkami na opłacenie faktury lub gdy po prostu nie zapłaci w terminie.

A może lepiej wybrać faktoring niepełny?

 

Jeśli należysz do przedsiębiorców, którzy nie obawiają się nadmiernego ryzyka lub masz pewność, że Twój kontrahent opłaci fakturę w terminie, bo współpracujesz z nim już od dawna, to faktoring niepełny może być dobrą alternatywą. Możesz tutaj liczyć na niższe koszty, mniejszą ilość formalności oraz na większą dostępność, z uwagi na fakt, że ryzyko nie leży tutaj po stronie faktora. Oczywiście decydując się na faktoring niepełny zawsze ponosisz pewne ryzyko, jeśli jednak jest ono znikome, to może to być dobra – i przede wszystkim tańsza – alternatywa dla faktoringu pełnego.

Faktoring pełny – podsumowanie

 

Faktoring pełny jest rozwiązaniem, które jest bardzo cenione przez przedsiębiorców, z uwagi na brak ryzyka związanego z niewypłacalnością kontrahenta. Taka forma finansowania idealnie sprawdza się po nawiązaniu współpracy z nowym kontrahentem lub gdy sytuacja gospodarcza nie jest stabilna. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zdecydować się na faktoring pełny, aby uniknąć nieprzyjemnych komplikacji w sytuacji, gdy kontrahent nie zapłaci faktury. Oczywiście mamy świadomość, że zaufanie w biznesie jest niezwykle ważne – z drugiej jednak strony chodzi przecież o to, aby pieniądze łączyły!