Jak napisać ofertę handlową? Przydatne wskazówki!

Zastanawiasz się, jak skutecznie dotrzeć do potencjalnego klienta i skłonić go, by w bogatej ofercie różnych firm, wybrał właśnie Twoją? Sprawdź, jak napisać ofertę handlową, dzięki której zyskasz nowych klientów!

Jak napisać ofertę handlową? Odpowiedz na potrzeby klienta!

Kluczem jest prostota, aby odbiorca oferty nie musiał domyślać się, o co dokładnie chodzi. Jasno wyjaśnij, co oferujesz, a odniesiesz sukces, ponieważ właściwie napisana oferta handlowa jest formą wizytówki, która pozwala zdobyć nowe rynki zbytu i zwiększyć zyski. Możesz mieć w ofercie świetny towar lub usługę, jednak jeśli Twoja oferta napisana zostanie językiem specjalistycznym, niezrozumiałym dla potencjalnego klienta, istnieje ryzyko, że odejdzie on ze swoimi pieniędzmi do konkurencji.

Dobrze napisana oferta handlowa jest dostosowana do odbiorcy, odpowiada jego wyobrażeniom i zawiera interesujące go informacje, które powinny znajdować się na samym jej początku, dzięki czemu przykują jego uwagę.

Nie bez znaczenia jest czas, ponieważ „czas to pieniądz” i Twój klient musi to odczuć. Ograniczenie czasowe oferty handlowej wpłynie na podjęcie decyzji. Kupujący zechce kupić produkt, zanim skończy się na to czas.

Odpowiedz na potrzeby klienta, te uświadomione i ukryte. Przedstaw czarno na białym wszystkie za i przeciw, określ jego potrzeby, a następnie pokaż, w jaki sposób możesz je zaspokoić. Właśnie w ten sposób działają firmy, które odniosły spektakularny sukces!

Dobra oferta handlowa – co zawiera?

Na pierwszej stronie najlepiej umieścić tytuł oraz nazwę firmy, do której oferta jest skierowana. Tutaj jest także miejsce na dane kontaktowe. W stopce dokumentu warto zamieścić informacje dotyczące oferenta (siedziba, NIP, kapitał zakładowy), które go uwiarygodniają.

Jeżeli dokument posiada wiele stron, korzystne jest zamieszczenie spisu treści, dzięki któremu potencjalny klient odnajdzie się w jego strukturze.

Istotne przy pozyskiwaniu klientów są zwięzłe informacje o podmiocie, który przygotował ofertę, jego wartościach i celach działania. Nie bez znaczenia są także klienci, z którymi nasza firma już współpracowała. Skoro oni nam zaufali, nic nie stoi na przeszkodzie, by wejść z nami w kontakt.

Opis produktu lub usługi jest najważniejszy

Kluczowy w ofercie handlowej jest jednak opis produktów lub usług. Powinien zawierać całą ofertę, ponieważ zadowolony klient może sięgnąć po szerszy asortyment niż pierwotnie planował czy skorzystał. Klient będzie także szukał cennika – to niezbędny element, ponieważ powinien stanowić wstępną wycenę lub zakres cen produktów lub usług.

Pamiętaj, że specyfikacje techniczne, zdjęcia i szczegółowe opisy produktów czy gwarancje to elementy informacji technicznej koniecznej przy sposobie realizacji zamówień.

Potencjalny klient musi wiedzieć, co zyska, wybierając naszą ofertę. Jeżeli odpowiadamy na jego wcześniejsze zapytanie, nasza oferta musi odnieść się do każdego z nich.

Świetny asortyment to nie wszystko!

Informacja o tym, jak napisać ofertę handlową czy dobry asortyment to nie wszystko. Trzeba jeszcze przekonać klienta do oferty. Jak to zrobić?

Elektroniczne skrzynki pocztowe zasypywane są każdego dnia e-mailami, będącymi ofertami handlowymi. Ich odbiorcy irytują się, dlatego trzeba przykuć ich uwagę przekonującym tytułem i skierować ofertę do właściwej osoby w firmie. Wysłanie jej na ogólny adres to błąd – lepiej gdy oferta handlowa trafi do pracownika bezpośrednio odpowiedzialnego za wybór oferenta.

Kluczem zwiększenia szansy nawiązania współpracy jest także dobór firmy, do której kieruje się ofertę. Jeżeli jej profil jest odpowiedni do specyfiki produktów lub usług oferowanych przez wysyłającego, wówczas szanse na współpracę są wyższe.

Postaw na zwięzłość i język korzyści. To jedna z najważniejszych informacji dla osób, które zastanawiają się, jak napisać ofertę handlową. Nie ma sensu przygotowywać dużego rozmiaru dokumentu, lepiej skupić się na najbardziej potrzebnych informacjach, cechach i wartościach produktu lub usługi. Klient zapozna się z produktem, a przede wszystkim korzyściami, jakie uzyska po zaakceptowaniu oferty.

Oferta handlowa – o tym pamiętaj!

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótką listę elementów, o których należy pamiętać podczas przygotowywania oferty handlowej. Sprawdź, czy zadbałeś o wszystkie!

  • określ potrzeby klienta, uświadom mu je i pokaż, jak możesz je zaspokoić,
  • pisz prostym językiem, zrozumiałym dla klienta,
  • ogranicz czasowo ofertę handlową,
  • dokładnie opisz produkt lub usługę,
  • nie ukrywaj cennika ani informacji kontaktowych – powinny być one łatwo dostępne,
  • postaw na język korzyści,
  • bądź do dyspozycji – sprawnie odpowiadaj na wszystkie pytania,
  • zaoferuj wystawienie faktury z odroczonym terminem płatności – dla wielu firm to jeden z kluczowych elementów przy wyborze wykonawcy.

Jak napisać ofertę handlową – podsumowanie

Tylko dobra oferta handlowa może być źródłem wielu dochodowych kontraktów. Warto pamiętać, że najskuteczniejsze oferty handlowe są spersonalizowane pod oczekiwania konkretnego klienta, uwzględniając najlepsze dla niego produkty i rozwiązania, ponieważ każdy chce poczuć się wyjątkowo. Wiesz już, jak napisać ofertę handlową, która będzie skuteczna!