Gdzie jest numer faktury na paragonie?

Od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się faktury w formie paragonu, czyli tzw. faktury uproszczone. Stanowią one ogromne ułatwienie dla przedsiębiorców – przede wszystkim na etapie dokonywania zakupu. Ty również otrzymałeś taki dokument? Dowiedz się, gdzie jest numer faktury na paragonie – czyli na fakturze uproszczonej!

Faktura uproszczona – duże ułatwienie dla przedsiębiorców

Faktura uproszczona jest rodzajem dokumentu, który może zostać wystawiony, gdy kwota do zapłaty nie przekracza 450 zł brutto. Może to być również kwota 100 euro brutto, jeśli płacisz w tej walucie. A zatem, gdy dokonujesz zakupów na drobne wyposażenie biura czy inne potrzebne przedmioty, nie musisz każdorazowo prosić o fakturę. Wystarczy, że otrzymasz fakturę uproszczoną w formie paragonu.

Jakie dane muszą znaleźć się na fakturze uproszczonej?

Podstawowym powodem, dla którego przedsiębiorcy tak chętnie proszą o fakturę uproszczoną zamiast tradycyjnej faktury, jest brak konieczności podawania tak wielu danych. Chyba większość osób, które prowadzą działalność gospodarczą, miało kiedyś okazję prosić o fakturę podczas zakupów, na przykład w supermarkecie.

Kasjerka lub osoba z obsługi klienta prosi wtedy o podanie wielu danych, jak nazwa firmy, adres czy numer NIP. Zajmuje to sporo czasu, a co gorsza – pojawia się ryzyko pomyłki na fakturze. To z kolei może wymagać późniejszego wystawienia korekty… Właśnie dlatego łatwiej jest poprosić o fakturę uproszczoną. Tym bardziej, że – aby ją otrzymać – wystarczy podać numer NIP.

Faktura uproszczona zawiera tylko kilka danych: numer dokumentu, datę wystawienia, numer identyfikacyjny podatnika (na przykład numer NIP), numer pozwalający na identyfikację nabywcy towarów lub usług, datę transakcji i kwotę należności oraz nazwę towaru. Ewentualnie na fakturze uproszczonej można znaleźć się informacja na temat udzielonych rabatów.

Gdzie jest numer faktury na paragonie?

Trudności mogą pojawić się na etapie księgowania takiej faktury. Jeśli przedsiębiorca zechce wrzucić sobie w koszty firmowe poniesiony wydatek, konieczne będzie znalezienie numeru faktury na paragonie – czyli na fakturze uproszczonej. Może zatem pojawić się pytanie: gdzie jest numer faktury na paragonie?

Każda faktura powinna posiadać numer, który pozwala na jej jednoznaczną identyfikację. Dotyczy to również faktur uproszczonych. Należy pamiętać, że faktura wystawiana jest jako paragon i zawiera jedynie NIP nabywcy. Początkowo wiele osób miało wątpliwości co do tego, gdzie jest numer faktury na paragonie. Ministerstwo Finansów jednak szybko je rozwiało, publikując objaśnienie, zgodnie z którym numerem faktury uproszczonej jest zawsze numer paragonu fiskalnego. 

Co ciekawe, Ministerstwo Finansów udzieliło również jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, gdzie szukać numeru paragonu/ faktury. Okazuje się, że numer paragonu fiskalnego w każdym przypadku jest kolejnym elementem paragonu umieszczonym poniżej łącznej wartości sprzedaży brutto, ale przed numerem kasy i oznaczeniem kasjera. Oznacza to, że numer paragonu można znaleźć zawsze w tym samym miejscu.

Podsumowanie

Jak widać, wszystkie wątpliwości dotyczące tego, gdzie jest numer faktury na paragonie, nie są uzasadnione. Jak objaśnia Ministerstwo, numer paragonu zawsze jest numerem faktury. Co więcej, numer ten zawsze znajduje się w tym samym miejscu. To bardzo przydatna informacja dla osób, które często otrzymują faktury uproszczone.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/finanse/objasnienia-podatkowe-z-dnia-16-pazdziernika-2020-r-dot-uznania-paragonow-fiskalnych-za-faktury-uproszczone