Dropshipping – jak zacząć?

Planujesz wystartować z biznesem on-line, ale nie chcesz inwestować w towar i miejsce na magazyn? Czujesz, że duże nakłady finansowe na początek to nie jest Twoja droga? Sprawdź dropshipping, model logistyczny, który umożliwi Ci sprzedaż produktów bez posiadania własnych produktów.

Dropshipping – wyprowadź logistykę na zewnątrz

Dropshipping jest modelem logistycznym, w którym nie jest konieczne posiadanie własnego magazynu pełnego towarów. Wystarczy współpraca z dystrybutorem i skorzystanie z jego logistyki oraz magazynów do Twojej sprzedaży przez Internet. Sklep działa w oparciu o model, w którym sprzedajesz towary, których nie posiadasz na stanie. Zarabiasz na pośrednictwie pomiędzy hurtownią, a klientem.

Jak to działa w praktyce? Uruchamiasz sklep internetowy, np. z odzieżą sportową i podpisujesz umowę z hurtownią. Promujesz swój biznes, zdobywasz klientów dla własnej marki, a pracownicy hurtowni wysyłają zamówienia do kupujących u Ciebie. Proste?

Jak zorganizować dropshipping

Gdy już wiesz, czym chcesz handlować, najlepszym rozwiązaniem jest integracja Twojego e-sklepu z systemem hurtowni, przy wykorzystaniu nowoczesnych platform e-commerce, a cała logistyka odbywa się już poza Twoją działalnością. Połączenie systemów sprawia, że informacje o złożonych przez Twoją stronę internetową zleceniach trafiają do panelu dostawcy. Pracownicy hurtowni kompletują zamówienia i wysyłają towar klientowi. Istotne jest, aby wszystkie te czynności były maksymalnie zautomatyzowane, dzięki czemu cały proces jest płynny, a Ty zyskujesz dodatkowo aktualizacje dotyczące asortymentu. Na stronę Twojego sklepu trafiają zdjęcia czy dane techniczne, a Ty oszczędzasz, np. na wynagrodzeniu fotografa. Klient związany jest wyłącznie umową ze sklepem internetowym i to jego właściciel, czyli Ty, odpowiada za rzetelną obsługę. Prawidłowe wywiązanie się z procesu wysyłki w hurtowni rzutuje także, a może przede wszystkim na Twoją markę. Rozpoczynając biznes w tym modelu pamiętaj również, aby dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, jakie oferuje dana hurtownia.

W modelu dropshipping rozliczasz się z dystrybutorem wyłącznie za produkty, które zostały zakupione i wysłane do klientów. Nie płacisz za towar, który może zalegać w magazynach, nie płacisz za korzystanie z jego przestrzeni. Oszczędzasz czas i pieniądze, a zarabiasz na samej marży. Postaraj się uzyskać jak najlepszą cenę w hurtowni i ustal marżę, która będzie zadowalająca zarówno dla Ciebie jako sprzedawcy, jak i klienta. Zysk z prowadzenia sklepu opartego na modelu dropshipping uzależniany jest od indywidualnie wynegocjowanych cen i ilości przeprowadzonych transakcji. Metoda ta sprawdzi się zarówno dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem on-line, jak i tych którzy swoje sklepy prowadzą w Internecie już od dawna. Prowadzisz sklep stacjonarny? Nic nie stoi na przeszkodzie, by swoją ofertę rozszerzyć również o dropshipping. Rozwiązanie to jest elastyczne, ponieważ gdy jakiś asortyment nie sprawdza się, możesz z niego zrezygnować, zamienić na inny lub skupić na tym częściej wybieranym. Dropshipping ma też swoje minusy, ponieważ to Ty odpowiadasz za kontakt z klientem, wysyłkę i ewentualne reklamacje.

Promuj swój dobry pomysł

Skoncentruj się na atrakcyjnym zaprezentowaniu asortymentu, jednak pamiętaj, że kluczową rolę odegra promowanie marki. Zadbaj o pozycjonowanie strony internetowej, zoptymalizuj treści pod frazy kluczowe Twojej branży, bądź aktywny w social mediach, korzystaj z płatnych kampanii reklamowych (Facebook Ads, Google Ads).

Dlaczego dropshipping z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność? Ponieważ na start wystarczy jedynie minimalny wkład własny i strona internetowa ze sklepem on-line. Zamówienia mogą spływać przecież z całego świata, nic nie ogranicza Twojego biznesu. Przekonaj się, że dropshipping jest to skuteczna metoda dotarcia do potencjalnego klienta, a jednocześnie jedna z prostszych form sprzedaży w Internecie.