Faktoring niepełny – najlepszy sposób na finansowanie przedsiębiorstwa?

Faktoring staje się coraz bardziej popularny wśród polskich przedsiębiorców – w szczególności tych, którym zależy na korzystnych warunkach finansowania firmy. Dowiedz się, czym charakteryzuje się faktoring niepełny i co sprawia, że to właśnie ten rodzaj faktoringu jest najczęściej wybierany przez przedsiębiorców.

Faktoring niepełny – na czym polega?

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje faktoringu – faktoring niepełny i faktoring pełny. Ten pierwszy, czyli faktoring niepełny, z pewnością jest o wiele bardziej popularny. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, na czym polega taki typ faktoringu i czym dokładnie różni się od faktoringu pełnego.

Otóż faktoring niepełny, nazywany również faktoringiem z regresem, to forma finansowania, w której całe ryzyko spoczywa na przedsiębiorcy, a nie na firmie faktoringowej. Regres jest określeniem, stosowanym także w innych branżach. Oznacza ono roszczenie zwrotne. Innymi słowy, o faktoringu niepełnym możemy mówić w sytuacji, gdy przedsiębiorca całe ryzyko weźmie na siebie. Jeżeli kontrahent, czyli odbiorca faktury, nie opłaci dokumentu, odpowiedzialność za to poniesie przedsiębiorca, który tę fakturę wystawił. To on będzie musiał pokryć koszty.

Jeśli chodzi o faktoring pełny, czyli faktoring bez regresu, ryzyko spoczywa na firmie faktoringowej. W razie niewypłacalności kontrahenta, to faktor ponosi odpowiedzialność finansową. Takie rozwiązanie wydaje się bardziej bezpieczne, jednak jest ono o wiele rzadziej wybierane. Dlaczego przedsiębiorcy wolą faktoring niepełny?

Największe zalety faktoringu niepełnego

Istnieje wiele powodów, dla których przedsiębiorcy o wiele chętniej decydują się na skorzystanie z faktoringu niepełnego. Wśród największych zalet takiej formy finansowania wymienić można przede wszystkim:

  • niższe koszty – w wielu przypadkach jest to jeden z decydujących powodów, dla których właściciele firm decydują się na skorzystanie z faktoringu niepełnego. Koszty są tutaj o wiele niższe niż przy faktoringu pełnym, co przekłada się na wyższy zysk dla firmy, która wystawiła fakturę,
  • bardzo dużą dostępność – faktoring niepełny jest rozwiązaniem, z którego może skorzystać większość firm, niezależnie od branży,
  • krótki czas oczekiwania na decyzję – w firmie Fandla decyzja o finansowania wydana jest w ciągu 15 minut, co stanowi naprawdę ogromną oszczędność czasu. Przedsiębiorca niemal od razu dowiaduje się, czy może liczyć na finansowanie swojej faktury,
  • bardzo krótki czas oczekiwania na pieniądze od firmy faktoringowej – w przypadku firmy Fandla pieniądze wypłacane są tego samego dnia, a najpóźniej w 24 godziny,
  • mniejszą ilość formalności – przy takim typie faktoringu nie trzeba dopilnowywać wielu formalności, co sprawia, że jest to forma finansowania idealna dla przedsiębiorców, którzy nie mają wiele czasu.

Faktoring niepełny stanowi doskonałą alternatywę dla kredytu bankowego, między innymi z uwagi na niewiele formalności czy na krótki czas oczekiwania na decyzję i na pieniądze. Koszty są tutaj też o wiele niższe.

Co z wadami?

Czy faktoring niepełny ma jakieś wady? Najbardziej oczywistą jest to, że całe ryzyko spoczywa na przedsiębiorcy, który chce skorzystać z faktoringu. W sytuacji, gdy okaże się, że kontrahent jest niewypłacalny, to przedsiębiorca, który wystawił fakturę, będzie musiał pokryć koszty. Jest to jednak jedyna wada takiego rozwiązania.

Należy podkreślić, że z niewypłacalnością kontrahentów muszą liczyć się wszyscy przedsiębiorcy, a nie tylko ci, którzy decydują się na skorzystanie z faktoringu. Taka ewentualność zawsze niesie ze sobą pewne problemy, w tym również finansowe, szczególnie jeśli faktura wystawiona została na większą kwotę. Ryzyko jest zatem niemal identyczne – niezależnie od tego, czy firma skorzysta z finansowania, czy też nie.

W jakich sytuacjach warto zdecydować się na faktoring niepełny?

Faktoring jest rozwiązaniem, z którego warto skorzystać w wielu różnych sytuacjach. Najczęściej na taką formę finansowania decydują się przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać szybko dostęp do środków finansowych. Poniżej opisaliśmy kilka sytuacji, w którym faktoring niepełny może okazać się rozwiązaniem idealnym:

  • kiedy w firmowej kasie zaczyna brakować środków na bieżące wydatki – problemy z płynnością finansową mogą być bardzo niebezpieczne dla firmy, a w niektórych przypadkach mogą prowadzić nawet do powstania zatorów płatniczych. W takim przypadku skorzystanie z faktoringu może być najbezpieczniejszym, a zarazem najbardziej skutecznym rozwiązaniem,
  • w sytuacji, gdy firma wystawia wiele faktur z odroczonym terminem płatności – jeśli jest ich sporo, długi czas oczekiwania na pieniądze może okazać się problematyczny. Wtedy lepiej zdecydować się na faktoring, niż czekać na środki przez kilka tygodni, a nawet miesięcy,
  • faktoring niepełny jest doskonałą propozycją dla przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury swoim zaufanym klientom. Jeśli współpracujesz z daną firmą od wielu lat i wiesz, że środki trafiają na Twoje konto w terminie płatności, określonym na fakturze, faktoring niepełny nie będzie wiązał się niemal z żadnym ryzykiem,
  • dobrze znasz swoją branżę i wiesz, kiedy możesz pozwolić sobie na skorzystanie z faktoringu. Jeśli działasz w branży produkcyjnej, budowlanej lub transportowej, a także w innej, w której faktury z odroczonym terminem płatności są bardzo popularne, z pewnością wiesz, że z faktoringu korzysta większość firm.

Fandla – faktoring niepełny na najlepszych warunkach

Fandla to nowoczesna firma, która oferuje faktoring niepełny na bardzo korzystnych warunkach. Faktoring z regresem w firmie Fandla to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którym zależy na uzyskaniu szybkiego dostępu do środków finansowych. Jeśli chcesz skorzystać z faktoringu niepełnego, koniecznie poznaj ofertę firmy Fandla!