Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, jak zadbać o płynność finansową

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to dla wielu osób ogromne wyzwanie – szczególnie jeśli nie mają doświadczenia w tej kwestii. Inni z kolei w prowadzeniu firmy czują się jak ryba w wodzie. Niezależnie jednak od umiejętności czy doświadczenia, jedną z kluczowych kwestii jest zadbanie o płynność finansową firmy. Jak to zrobić, aby być w stanie swobodnie pokrywać bieżące koszty, a oprócz tego mieć środki na rozwój firmy? Oto kilka skutecznych sposobów na zadbanie o płynność finansową firmy.

Czym jest płynność finansowa?

Płynność finansowa to, najprościej rzecz ujmując, zdolność do pokrywania wszystkich bieżących zobowiązań finansowych. W przypadku osoby prywatnej może to dotyczyć między innymi opłat za mieszkanie, opłacania raty kredytu czy bieżących rachunków. W firmie natomiast do bieżących kosztów zaliczyć można rachunki na wynajem biura, wynagrodzenia pracowników, leasing, ubezpieczenie ZUS, podatki i zobowiązania VAT. Bez wątpienia kosztów jest sporo – nawet w przypadku jednoosobowej firmy.

Z uwagi na duże koszty, wiele osób prowadzących działalność gospodarczą, zmaga się z brakiem płynności finansowej. Problem ten może pojawiać się co jakiś czas lub regularnie – na przykład pod koniec każdego miesiąca, gdy należy zapłacić podatek dochodowy i VAT. Jeśli dodatkowo pojawi się konieczność dokonania dodatkowych zakupów, na przykład nowego komputera, płynność firmy może zostać mocno zakłócona. Czasem tak bardzo, że koniecznie jest zamknięcie firmy.

Najważniejsze wskaźniki płynności finansowej firmy

Zarówno ekonomiści, jak i doświadczeni przedsiębiorcy, korzystają ze specjalnych wskaźników, dzięki którym można określić bieżącą płynność finansową przedsiębiorstwa. To najlepszy sposób na znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy środki, którymi firma dysponuje w danym momencie, są wystarczające na pokrycie wszystkich zobowiązań.

Im wyższy wskaźnik płynności finansowej firmy, tym lepsza kondycja finansowa przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca, który chce sprawdzić płynność finansową, może skorzystać ze wzoru:

Wskaźnik płynności finansowej = (aktywa bieżące)/(zobowiązania bieżące)

Jak widać, sam wzór jest jednak prosty, jednak wyliczenie płynności finansowej wcale nie musi takie być. Konieczne jest bowiem dokładne wyliczenie, jakimi aktywami dysponuje firma i jaka jest suma zobowiązań.

Jeżeli wskaźnik płynności finansowej wyniesie 1, oznacza to, że firma posiada dokładnie tyle środków, ile wynoszą koszty. Taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna, gdyż wszelkie dodatkowe koszty lub sytuacja, kiedy przychody firmy zmniejszą się, doprowadzi do zakłócenia płynności finansowej. Jeśli wskaźnik wyniesie poniżej 1, to sytuacja firmy jest nieciekawa. Uznaje się, że w optymalnej sytuacji wskaźnik powinien wynosić od 1,2 do 2. Jeśli wskaźnik płynności będzie powyżej 3, to warto rozważyć dodatkowe inwestycje. Może to oznaczać, że zbyt dużo środków ulokowanych jest w aktywach obrotowych.

Jak utrzymać płynność finansową w przedsiębiorstwie?

Brak płynności może być fatalny w skutkach, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do zamknięcia firmy. Jak wyjść na prostą, gdy bieżące środki nie wystarczają na pokrycie kosztów? Sposobów na zadbanie o płynność finansową przedsiębiorstwa jest kilka.

Umiejętne planowanie to podstawa

Dobra firma zaczyna się od odpowiedniego planowania. Jest ono kluczowe na każdym kolejnym etapie, szczególnie jeśli chodzi o planowanie kolejnych wydatków. Warto jeszcze przed założeniem działalności zastanowić się nad tym, jakie będą koszty jej prowadzenia na jakie przychody można liczyć. Analizowanie działań w każdym obszarze pozwoli w porę znaleźć obszary, które mogą wymagać poprawy. Wygląda to podobnie jak w przypadku domowego budżetu. Umiejętne planowanie kosztów, przychodów i dbanie o to, ile jeszcze możemy wydać, to najlepszy sposób na to, aby pod koniec miesiąca nie zastanawiać się nad tym, skąd wziąć pieniądze.

Zadbaj o dobór odpowiednich kontrahentów

Postaraj się nawiązywać relacje biznesowe z firmami, które nie mają problemów z wypłacalnością. Choć w przypadku jednoosobowej działalności nawiązanie współpracy z kolejnym klientem zawsze jest kuszące, sytuacja, w którym firma będzie zwlekać z opłaceniem faktury, może być niebezpieczna. Dobrym rozwiązaniem może być zawieranie odpowiednich umów lub pobieranie zadatku lub zaliczki. Warto również pamiętać, że duże korporacje często wymagają faktur z odroczonym terminem płatności, np. 90 dni, co może w negatywny sposób wpłynąć na kondycję finansową małej firmy. Nieumiejętny dobór kontrahentów może również doprowadzić do powstawania zatorów finansowych.

Faktoring jako sposób na zachowanie płynności

Faktoring to obecnie jeden z najbardziej cenionych przez przedsiębiorców sposobów na dbanie o płynność finansową firmy. Jest to nowoczesna forma finansowania faktur, która pozwala na szybkie uzyskanie gotówki, zanim klient opłaci fakturę. To szczególnie opłacalne dla firm, które wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Ogromną zaletą faktoringu, a także jego przewagą nad kredytem dla firm, jest to, że nie wpływa na zdolność kredytową firmy i nie wymaga podejmowania długoterminowych zobowiązań.

Podsumowanie

Utrzymanie płynności finansowej na optymalnym poziomie jest kluczowe dla sprawnego funkcjonowania, a także dla rozwoju przedsiębiorstwa,. Jest to kluczowe szczególnie w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, gdzie wszelkie nieprzewidziane wydatki czy zmniejszenie przychodów może w drastyczny sposób wpłynąć na sytuację finansową. Jeśli płynność zostaje zagrożona, warto zdecydować się na faktoring. To sprawdzony sposób na zyskanie środków na pokrycie kosztów, zanim jeszcze kontrahenci opłacą wystawione przez firmę faktury.