Firma faktoringowa – jak wybrać najlepszą?

Wybór najlepszej firmy faktoringowej może przysparzać przedsiębiorcom sporych problemów – szczególnie jeśli nie mają żadnego doświadczenia w korzystaniu z tego rodzaju usług. Ty również zastanawiasz się nad skorzystaniem z faktoringu? Sprawdź, czym kierować się przy wyborze firmy faktoringowej i jak znaleźć najbardziej korzystną ofertę.

Na czym polega faktoring?

Choć usługi faktoringowe stają się coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorców, wiele osób nadal nie do końca wie, na czym to polega. Otóż faktoring jest jedną z form finansowania przedsiębiorstw – według wielu najbardziej opłacalną. Cały mechanizm usługi nie jest bardzo skomplikowany. Polega ona na tym, że firma faktoringowa koncentruje się na wykupie wierzytelności, które należą się firmie z uwagi na dokonaną sprzedaż lub wykonane usługi. Nie mogą one być przeterminowane – jest to warunek konieczny.

Można to wyjaśnić na przykładzie. Jeśli firma budowlana wykonała usługę i wystawiła swojemu kontrahentowi fakturę z odroczonym terminem płatności, nie musi czekać na przelew od klienta. Alternatywą jest skorzystanie z usług firmy faktoringowej. W ten sposób rzeczona firma budowlana otrzyma pieniądze od faktora, której zostanie odsprzedana faktura. Dzięki temu kontrahent będzie mógł opłacić fakturę w terminie. W efekcie każda ze stron będzie zadowolona.

Czy warto skorzystać z faktoringu?

Oczywiście, że tak. Według wielu przedsiębiorców jest to najlepszy sposób na zapewnienie płynności finansowej firmy, a przy tym na uniknięcie niebezpiecznych zatorów płatniczych. W przypadku niektórych branż faktury z odroczonym terminem płatności są na porządku dziennych. Dotyczy to m.in. branży transportowej czy budowlanej. Kiedy liczba faktur z długim terminem płatności będzie większa, oczekiwanie nawet przez trzy miesiące na opłacenie należności przez kontrahentów może w negatywny sposób wpłynąć na sytuację finansową firmy. Skorzystanie z pomocy faktora zapewni przedsiębiorstwu nie tylko płynność finansową, ale też umożliwia dokonywanie inwestycji, a tym samym rozwój firmy.

Nic dziwnego, że firmy faktoringowe cieszą się tak dużym uznaniem przedsiębiorców. To doskonała alternatywa dla kredytu, głównie z uwagi na fakt, że faktoring nie wiąże się z koniecznością podejmowania długotrwałych zobowiązań finansowych. Warto podkreślić, że fakt, iż firma korzysta z faktoringu, w żaden sposób nie wpływa na jej zdolność kredytową.

Jak wybrać najlepszą firmę faktoringową?

Przedsiębiorcy, którzy nigdy dotąd nie korzystali z takiej formy finansowania, mogą mieć spory problem z wyborem najlepszej firmy faktoringowej. Dlaczego? Tego typu firm jest na rynku wiele, jednak różnią się one pod względem jakości wykonywania usług, a przy tym oferują różne warunki. Jak wobec tego wybrać firmę faktoringową, która zapewni najbardziej korzystną ofertę?

Sprawdź, jakie rodzaje faktoringu oferuje firma

Istnieje kilka rodzajów faktoringu, między innymi faktoring jawny i ukryty czy eksportowy i importowy, a także pełny i niepełny. Obecnie jednym z najbardziej docenianych przez przedsiębiorców rodzajów jest faktoring jawny. Polega on na tym, iż kontrahent jest informowany o przeniesieniu wierzytelności na faktora i musi ten fakt zaakceptować. Taki typ faktoringu pozwala na zachowanie pełnej przejrzystości w kontaktach biznesowych, co bez wątpienia jest podstawą do budowania zaufania, a co za tym idzie – wieloletniej, owocnej współpracy. Warto podkreślić, że w niektórych branżach korzystanie z faktoringu jest na porządku dziennym i doświadczony kontrahent z pewnością nie będzie zaskoczony faktem, iż firma chce skorzystać z usług firmy faktoringowej.

Upewnij się, jakie będą koszty

Oczywiście firmy faktoringowe również pobierają wynagrodzenie za wykonywania swoich usług. Przed skorzystaniem z pomocy faktora warto dokładnie sprawdzić, jakie będą łączne koszty. Wysokość prowizji może wahać się od 0,03 do 3 proc. Jest to zależne od kilku czynników, na przykład od rodzaju faktoringu. Ważne jest też to, w jakim czasie faktor przekazuje pieniądze firmie, która korzysta z jego usług. Zdarza się, że usługi ekspresowe kosztują nieco więcej. Podsumowując, przed skorzystaniem z usług firmy faktoringowej warto zsumować wszystkie koszty i na tej podstawie wybrać najbardziej korzystną ofertę.

Zajrzyj do rankingów faktorów

Rankingi faktorów są źródłem wielu cennych informacji. Pozwalają one na szybkie sprawdzenie, co dana firma faktoringowa ma do zaoferowania i jakie są szczegółowe różnie w ofert firm. W rankingach faktorów można znaleźć informacje na temat czasu, w jakim pieniądze mogą znaleźć się na koncie, jaki jest koszt skorzystania z usługi i jakie warunki trzeba spełnić. Przy okazji można dowiedzieć się, czy dana firma faktoringowa cieszy się dobrą opinia.

Zapewnij sobie wysoką jakość obsługi

Sprawny kontakt, możliwość szybkiego skorzystania z usługi faktoringowej czy sprawna obsługa to kwestie, które dla wielu przedsiębiorców mają kluczowe znaczenie. W końcu „czas to pieniądz”, a osoba prowadząca firmę wie o tym najlepiej. Z tego powodu przy wyborze firmy faktoringowej, szczególnie jeśli ktoś planuje korzystać z tego typu usług wielokrotnie w przyszłości, warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda kontakt i czy dana firma oferuje wysoki standard obsługi.

Dobra firma faktoringowa zapewni płynność finansową przedsiębiorstwa!

Podsumowując, wybór firmy faktoringowej nie musi być trudny i czasochłonny, jednak warto poświęcić chwilę na wybór profesjonalnego faktora. Wskazówką mogą być rankingi faktorów, które są źródłem wielu cennych informacji. Warto również zwrócić uwagę na to, czy dana firma oferuje faktoring jawny, jaki jest całkowity koszt usługi i jak wygląda obsługa klienta. Jeśli nadal nie znalazłeś idealnej firmy faktoringowej dla siebie, koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy Fandla. To nowoczesna firma faktoringowa, która oferuje konkurencyjne warunki współpracy, a przy tym zapewnia standard obsługi, który zostanie doceniony przez każdego przedsiębiorcę.