Najlepsze źródła finansowania przedsiębiorstw – które z nich warto wybrać?

Prowadzisz firmę i zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób może uzyskać dodatkowe środki na rozwój swojego przedsiębiorstwa? Odpowiednia ilość kapitału pozwala nie tylko na prawidłowe funkcjonowanie firmy, ale też na jej rozwój i utrzymanie stabilnej pozycji na rynku. Wybór odpowiedniego rodzaju pozyskiwania środków może jednak nastręczyć pewnych trudności, szczególnie w przypadku początkujących przedsiębiorców, choć nie tylko. Dowiedz się, jakie są najlepszy źródła finansowania przedsiębiorstw i które z nich warto wybrać.

Wewnętrzne i zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw

Podstawowy podział źródeł finansowania przedsiębiorstw wyodrębnia źródła wewnętrzne (własne) i zewnętrzne (obce). Źródła wewnętrzne to nic innego, jak środki, w posiadaniu których jest dane przedsiębiorstwo – m.in. te, które zainwestowane zostały przez właściciela firmy lub które zgromadzono podczas jej funkcjonowania. Jeśli natomiast chodzi o źródła zewnętrzne, są to wszelkie środki, które pozyskane są z otoczenia firmy. Najczęściej jest to kapitał, który udzielony jest firmie na określony czas, po którym należy dokonać zwrotu środków. W wielu przypadkach środki wewnętrzne okazują się być niewystarczające, aby firma mogła sprawnie funkcjonować i prężnie się rozwijać. Warto wtedy sięgnąć po zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw. Oto najpopularniejsze z nich.

Kredyt

Jeszcze do niedawna kredyt był najbardziej popularną i najczęściej pobieraną formą finansowania przedsiębiorstw, a dla wielu osób jest nią do dziś. Dzięki kredytowi firma uzyskuje zastrzyk gotówki, który – w zależności od rodzaju kredytu – może przeznaczyć na dowolny lub ściśle określony cel. Choć taka forma finansowania może w wielu sytuacjach okazać się dla firmy ratunkiem, to należy pamiętać, że konieczny będzie zwrot kredytu – i to z dodatkowymi odsetkami czy prowizją dla banku. Pewną barierą, szczególnie dla małych firm, może być duża ilość formalności podczas ubiegania się o kredyt czy niska zdolność kredytowa, jeśli firma dopiero rozpoczyna działalność.

Faktoring

Faktoring staje się obecnie jedną z najbardziej popularnych, a – według wielu przedsiębiorców – najbardziej opłacalnych sposobów na finansowanie firmy. Na czym dokładnie polega faktoring? Otóż jest to nowoczesna usługa finansowa, przez specjalistyczny podmiot, która polega na wykupie nieprzeterminowanych wierzytelności. Mogą one należeć się danej firmie z uwagi na dokonaną sprzedaż towaru lub na wykonanie jakiejś usługi. Kiedy firma zdecyduje się na skorzystanie z faktoringu, zwraca się ona do firmy faktoringowej, która przejmuje wierzytelność. W efekcie firma ta otrzymuje pieniądze za fakturę, mimo że kontrahent opłaca ją w terminie, który określony został na fakturze. Takie rozwiązanie jest szczególnie opłacalne w przypadku faktur z odroczonym terminem płatności, na przykład 90 dni – firma nie musi czekać na płatność przez trzy miesiące, a kontrahent może opłacić należność w najwygodniejszym dla siebie terminie. Jeśli chodzi o źródła finansowania przedsiębiorstw, faktoring jest jednym z najbardziej elastycznych i opłacalnych rozwiązań.

Leasing

Większość przedsiębiorców kojarzy leasing głównie z samochodem firmowym – i słusznie, bo wiele osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Leasing jest jednak pojęciem o wiele szerszych i daje dużo możliwości, jeśli chodzi o zewnętrzne źródła finansowania przedsiębiorstw. Zgodnie z definicją leasing to przekazanie urządzeń formie na określony w umowie czas w zamian za stałą, regularnie uiszczaną opłatą. Często wymagany jest również wkład własny czy inna opłata początkowa. W leasing można wziąć nie tylko samochód, ale też sprzęt komputerowy, maszyny budowlane, elektronarzędzia i wiele innych. To wręcz idealne rozwiązanie dla firm, których nie stać na zakup sprzętu. Kiedy okres obowiązywania umowy leasingowej dobiegnie końca, przedsiębiorca może wykupić użytkowany sprzęt za część ceny początkowej. Wadą takiego rozwiązania jest jednak to, że użytkowany sprzęt nadal należy do leasingodawcy, z związku z czym na przedsiębiorcy mogą ciążyć dodatkowe obowiązki.

Dotacje i dofinansowania

Wielu przedsiębiorców, szczególnie początkujących, bardzo liczy na różnego rodzaju dotacje i dofinansowania, które mają pomóc firmie na początkowym etapie rozwoju. W wielu przypadkach taka forma finansowania firmy jest bardzo opłacalna, tym bardziej, że wiele z dostępnych na rynku dotacji jest całkowicie bezzwrotnych. Dotacje i dofinansowania można uzyskać m.in. w Urzędach Pracy – najczęściej gdy osoba bezrobotna postanawia założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Do niedawna możliwe było pozyskanie tego typu środków także z Unii Europejskiej, która chętnie wspiera przedsiębiorczość w krajach członkowskich. Obecnie również można skorzystać ze źródła finansowania przedsiębiorstw, jakim są dotacje i dofinansowania. Wystarczy skontaktować się z odpowiednim urzędem lub z firmą, która specjalizuje się w udzielaniu pomocy podczas pozyskiwania takich środków. W każdym przypadku należy dokładnie sprawdzić, jakie są warunki uzyskania i ewentualnego zwrotu takich środków.

Źródła finansowania przedsiębiorstw – podsumowanie

Wymienione źródła finansowania przedsiębiorstw są bez wątpienia najbardziej popularne, jednak istnieje wiele innych sposobów na pozyskanie środków na prowadzenie i rozwój firmy. Wśród nich wymienić można na przykład obligacje czy franchising. W każdym przypadku należy jednak dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne źródła finansowania przedsiębiorstw, szczególnie pod względem kosztów i ewentualnego ryzyka, ponoszonego przez firmę. Wśród dostępnych form najbardziej optymalną – oczywiście w większości przypadków – wydaje się być faktoring. Taka forma finansowania firmy jest nie tylko bezpieczna, ale też mało wymagająca pod względem formalności. Wybierając formę finansowania przedsiębiorstwa, w pierwszej kolejności warto więc rozważyć skorzystanie z usług firmy faktoringowej.