Sposoby na ZUS

Niedawno ogłoszono nowe stawki składek ZUS… no właśnie… jak to znosicie?

Dla przedsiębiorców, którzy płacą pełny ZUS i zatrudniają pracowników jest to nie lada wyzwanie.

Jakie zmiany na 2020 rok?

Łączny wzrost składek w stosunku do minionego roku wyniósł aż 8,7% – i to dotyczy większości przedsiębiorców. Ci, którym przysługuje jeszcze tzw. ‘Mały ZUS’ mają więcej szczęścia – od lutego mogą opłacać składki w wysokości uzależnionej od osiąganych dochodów. Dodatkowo zmienił się także limit uprawniający do skorzystania z takiej możliwości.

Od początku roku funkcjonują także mikrorachunki – dzięki tej zmianie wszystkie płatności podatkowe (PIT, CIT, VAT) możemy wygodnie przelewać na swój indywidualny rachunek. Numer ten możemy wygenerować samodzielnie na stronie.

O kolejnych zmianach, które mają wejść w życie jeszcze w tym roku będziemy informować na bieżąco.

Co nam grozi za opóźnienia/brak płatności względem ZUS?

Przy tym wszystkim należy pamiętać o terminowych płatnościach. A z ZUSem lepiej nie zadzierać. Jesteście ciekawi co się stanie jeśli spóźnicie się z przelewem… albo w ogóle go nie zrobicie?

Już od pierwszego dnia miesiąca, za który nie zapłacimy składki, stracimy możliwość uzyskania zasiłku chorobowego w razie choroby. Dla przykładu: jeśli w marcu nie zapłacimy składki za luty – nie przysługują nam żadne świadczenia już od lutego. Niewielkie opóźnienie daje nam jeszcze szansę na automatyczne odnowienie ubezpieczenia. Jeśli jednak spóźnimy się znacznie, to nawet po spłacie całej zaległości będziemy musieli wyrejestrować się z ubezpieczenia i zarejestrować ponownie.

W przypadku opóźnień możemy liczyć się z odsetkami, które ZUS naliczy nam za każdy dzień zwłoki. W dodatku to na nas ciąży obowiązek wyliczenia wysokości odsetek oraz doliczenia ich do składki.

Jeżeli spóźniasz się regularnie, ZUS może nałożyć dodatkową karę… a ta może wynieść nawet 100% wartości niezapłaconych składek.

W przypadku braku płatności, Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokonuje egzekucji należnych składek na drodze sądowej, a w ostateczności – może także skorzystać z prawa do wpisu do hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości należącej do przedsiębiorcy.

Jeszcze gorzej sytuacja ma się w przypadku braku płatności na składki pracowników. Oprócz naliczania odsetek, ZUS może także nałożyć grzywnę w wysokości 5 tys zł, a także wymierzyć karę ograniczenia wolności do 2 lat.

Jak poradzić sobie z karami?

W przypadku problemów z regulowaniem należności możemy zwrócić się do ZUSu z prośbą o rozłożenie zaległości na raty. Wiąże się to z przedstawieniem dokumentacji firmowej oraz określeniem miesięcznej kwoty… realnej do spłaty (do każdej raty ZUS doliczy tzw. opłatę prolongacyjną, która stanowi 50% stawki odsetek)

W przypadku zgody – odsetki zostaną zamrożone, a do spłaty zostanie pozostała kwota.

Jeżeli zaległość dotyczy płatności za pracowników – ulga zostanie zastosowana wyłącznie do części składki finansowanej przez przedsiębiorców (składowe rozliczane bezpośrednio z pensji pracownika będzie musiało zostać zapłacone ze wszystkimi odsetkami i kosztami.

Innym rozwiązaniem jest odroczenie płatności. Jeśli ZUS rozpatrzy nasz wniosek pozytywnie, będziemy zobowiązani do płatności jedynie składek emerytalnej i zdrowotnej. Za pozostałe płatności uregulowane w późniejszym czasie, nie zostaniemy obciążeni już żadnymi odsetkami.

Możemy także postarać się o umorzenie składek. Jest to co prawda o wiele trudniejsze do osiągnięcia ale warto spróbować. Mamy na to szansę, jeśli spłata należności uniemożliwia nam zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Oczywiście po naszej stronie leży próba udowodnienia tego stanu.

Jak obniżyć składki?

Możemy poszukać sposobu (oczywiście legalnego) jak nie płacić ZUSu albo chociaż zmniejszyć wysokość składek. Od razu nasuwa się pytanie: JAK? Podpowiadamy:

  1. możesz zdecydować, czy chcesz płacić ubezpieczenie chorobowe – to jedyna dobrowolna składka ZUS…
  2. jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i jednocześnie pracujesz na etacie, ubezpieczenie społeczne rozliczane będzie z Twojej umowy o pracę
  3. jeżeli podlegasz pod “mały ZUS” albo masz więcej niż 55 lat (dot. kobiet) i 60 lat (w przypadku mężczyzn), nie musisz płacić składki na Fundusz Pracy
  4. nie musisz także płacić składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy Fundusz Emerytur Pomostowych jeśli zatrudniasz pracowników

Co jeśli nie mogę skorzystać z ulgi/zwolnienia?

Nie są to jednak rozwiązania dostępne dla każdego. W takiej sytuacji przychodzimy ze wsparciem my. Korzystając z usług faktoringu, nie musisz czekać na zarobione przez siebie pieniądze. Wystarczy, że wyślesz do nas swoją fakturę, a my ten przykry obowiązek czekania do końca terminu płatności weźmiemy na siebie. Otrzymujesz w ten sposób szybszy dostęp do pieniędzy, którymi na bieżąco i bez żadnych opóźnień możesz spłacać swoje zobowiązania… a także inwestować w dalszy rozwój.

Wymieniam fakturę na gotówkę