Jak sfinansować rozliczenia podatkowe oraz składki ZUS? / Co grozi Ci, gdy nie opłacisz podatków i ZUS w terminie? Jak uniknąć surowych kar?

Dla każdego przedsiębiorcy 10. dzień miesiąca kojarzy się z jednym – czas wpłacić składki na ubezpieczenie społeczne, z kolei 20. i 25. dzień miesiąca to deadline na zaliczkę podatku VAT oraz dochodowego. Jeśli nie wyślesz przelewu w terminie, grozi ci kara finansowa, a nawet więzienie. Jak radzić sobie ze zobowiązaniami? Jest na to wygodny i elastyczny sposób.

Jeśli przegapisz jeden miesiąc, opłata kolejnego będzie jeszcze trudniejsza. To z pozoru błahy problem, który jednak wpędził nie jednego przedsiębiorcę w niebezpieczną spiralę zadłużenia.

Odsetki i egzekucja podatkowa

Każda niewpłacona w terminie do Urzędu Skarbowego zaliczka to zaległość podatkowa. Odsetki podatkowe naliczane są już od pierwszego dnia zwłoki, a Twój Urząd Skarbowy nie informuje o nich na bieżąco. Już sama konieczność wyliczania jest dużym obciążeniem dla przedsiębiorcy… niestety musisz to zrobić sam.

Tymczasem, niezapłacone odsetki, jeśli nie wyślesz ich w porę razem z przelewem podatkowym z czasem zostaną objęte egzekucją podatkową. Jej koszty poniesiesz Ty.

Odpowiedzialność karna

Jeśli jednorazowo nie opłacisz zaliczki za podatek dochodowy, nie grozi Ci nic poza kosztem odsetek oraz ewentualnej egzekucji podatkowej. Niestety, jeśli zdarzy Ci się to drugi raz, potencjalnie może grozić Ci karna odpowiedzialność skarbowa.

Zgodnie z kodeksem karnym skarbowym:

„Przedsiębiorca, który uporczywie nie uiszcza zobowiązań podatkowych w terminie, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej. Zgodnie z przepisami zawartymi w art. 57 § 1 Kodeksu karnego skarbowego: Podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.”

Wysokie kary finansowe

KKS nie precyzuje, co oznacza „uporczywe nie uiszczanie zobowiązań”, co sprawia, że Twoja odpowiedzialność zależy od interpretacji urzędników. Widełki kar są bardzo szerokie. W 2019 roku mandaty za wykroczenia skarbowe mogą mieć wartości od 225 do 45 tys. złotych.

Pamiętaj, nawet jeśli nie masz środków na opłacenie podatku, złóż deklarację podatkową w terminie. Unikniesz dzięki temu odpowiedzialności za niezadeklarowanie źródła przychodów, które jest osobnym, jeszcze większym wykroczeniem, gdyż interpretowane może zostać, jako utajnianie źródła przychodów.

Jeśli nie opłacisz kilka razy podatku oraz nie wyślesz deklaracji w terminie, dotyczyć Cię będzie tzw. zbieg przestępstw skarbowych, który jeszcze bardziej podnosi wymiar potencjalnej kary.

Do trzech lat za nieopłacanie zaliczek

Jeśli zatrudniasz pracowników Twoja odpowiedzialność jest jeszcze większa, przy braku płatności za zaliczkę podatkową na podatek dochodowy pracowników, czyli PIT-4. W tym przypadku kara może sięgać równowartość 720 stawek dziennych oraz do trzech lat pozbawienia wolności.

Zrujnowana zdolność kredytowa

Brak zaległości wobec ZUS oraz US to podstawowe kryteria oceny Twojej zdolności kredytowej. Każdy potencjalny pożyczkodawca może bez problemu to sprawdzić. Nie powinno też dziwić, że nikt o zdrowych zmysłach nie udzieli pożyczki komuś, kto już ma zobowiązania o najwyższym priorytecie – a zaległości podatkowe do takich należą, biorąc pod uwagę ostre sankcje jakie grożą przedsiębiorcom nie płacącym podatków w terminie.

Dlaczego przedsiębiorcom brakuje na przelewy do ZUS i US?

Najczęstszym powodem zaległości w uiszczaniu zobowiązań podatkowych są zatory płatnicze. Małe i średnie przedsiębiorstwa inwestują na bieżąco praktycznie wszystkie środki dlatego opłata składek i podatków staje się nie lada wyzwaniem. US nie interesuje, czy faktura została opłacona. Musi zostać ujawniona w deklaracji a zaliczka ma przyjść w terminie.

Problem w Polsce jest ogromny. Połowa przedsiębiorców doświadczyła w ostatnich sześciu miesiącach opóźnienia płatności faktur o ponad 60 dni, wynika z danych BIG InfoMonitor. Biorąc pod uwagę fakt, że wielu dużych kontrahentów wymusza na mniejszych dostawcach 2-3 miesięczne terminy płatności faktur, wydaje się oczywiste, że MSP muszą znaleźć alternatywny sposób na finansowanie zobowiązań podatkowych i ZUS.

Kredyt gotówkowy to droga donikąd. Odkłada jedynie w czasie problem i podnosi jeszcze bardziej ekspozycję przedsiębiorstwa na ryzyko związane z płatnościami.

Szybki faktoring rozwiąże problem

Szybki faktoring w Fandla pozwala przyspieszyć płatności, gdy tego potrzebujesz.

Faktoring to prosta usługa. Faktor nabywa od Ciebie wierzytelność i przelewa Ci za nią pieniądze na konto, pobierając w zamian niewielką prowizję.

Finansujemy nieprzeterminowane faktury wystawiane na kwotę w przedziale od 500 zł do 15 000 zł, z 14-90 dniowym terminem płatności.

Bez dokumentów finansowych, bez zaświadczeń, bez formalności.

Możesz skrócić termin płatności swoich faktur do 24 godzin i to bez wychodzenia z domu. Wypróbuj usługę automatycznego faktoringu stworzoną przez polski startup technologiczny Fandla.

Wymieniam fakturę na gotówkę