Działalność nierejestrowana – czym jest? Kiedy nie trzeba zakładać firmy?

Należysz do osób, które od czasu do czasu zarabiają na pisaniu bloga, na szyciu ubrań albo na sprzedaży roślin? Lubisz to robić, ale traktujesz to bardziej jako pasję niż jako pracę – tym bardziej, że dochody z tej działalności nie są zbyt wysokie? Działalność nierejestrowana to rozwiązanie właśnie dla takich osób jak Ty!

Działalność nierejestrowana – co to jest?

Działalność nierejestrowana to specjalny rodzaj działalności, która prowadzona jest przez osobę fizyczną i przynosi niski dochód. Możliwość prowadzenia tego typu działalności powstała w 2018 roku, wraz z ustawą z dnia 6 marca 2018 roku „Prawo przedsiębiorców” (zwaną potocznie „Konstytucją biznesu”), która weszła w życie już 30 kwietnia 2018 r. Działalność taka nie wymaga zakładania firmy, co ma stanowić ułatwienie dla osób, które osiągają dochody ze swojej działalności, ale nie są one na tyle duże, by zakładanie działalności gospodarczej było opłacalne.

Kiedy można prowadzić działalność nierejestrowaną?

Drobna działalność zarobkowa, czyli działalność nierejestrowana, może być prowadzona przez osoby, które osiągają z jej tytułu niskie dochody. Aby móc prowadzić działalność niezarejestrowaną, należy:

  • być osobą fizyczną,
  • miesięczne przychody nie mogą przekraczać 50 proc. minimalnego wynagrodzenia – w 2021 roku wynosi ono 2800 zł, a zatem osoba taka może zarobić maksymalnie 1400 zł,
  • osoba taka nie może wykonywać działalności w ramach spółki cywilnej i nie może prowadzić działalności regulowanej – na przykład wymagającej koncesji,
  • w ciągu ostatnich pięciu lat, czyli 60 miesięcy, nie można prowadzić działalności gospodarczej.

Jak widać, nie ma znaczenia rodzaj działalności czy miejsce jej wykonywania.

Największe korzyści – na co możesz liczyć?

Działalność gospodarcza jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, z którego może skorzystać wiele osób. Często może to być naprawdę opłacalne. Trudno oczekiwać, aby osoba, która na działalności zarabia 1400 zł miesięcznie, była w stanie opłacić ZUS, podatki czy księgowość. Właśnie z myślą o takich osobach powstał zapis o działalności nierejestrowanej.

Jakie są największe korzyści, wynikające z prowadzenia tego typu działalności?

  • nie trzeba płacić składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, czyli składek ZUS,
  • nie trzeba opłacać podatku dochodowego,
  • nie ma konieczności płacenia podatku VAT,
  • nie ma potrzeby prowadzenia księgowości – zamiast nie prowadzona jest uproszczona ewidencja sprzedaży,
  • nie trzeba zgłaszać działalności w CEIDG, w GUS i w Urzędzie Skarbowym – nie trzeba również posiadać numeru NIP i REGON.

Brak konieczności opłacania podatków czy składek ZUS to największa korzyść, wynikająca z prowadzenia działalności niezarejestrowanej. Niemniej jednak mniejsza ilość formalności i brak księgowości to także ciekawe przywileje, którymi mogą cieszyć się osoby prowadzące ten typ działalności.

Jakie obowiązki ma osoba, prowadząca działalność nierejestrowaną?

Nie oznacza to jednak, że osoba prowadząca działalność nierejestrowaną nie ma żadnych obowiązków księgowych. Musi ona rozliczać zarówno przychody, jak i koszty, a także sprzedaż. Od momentu podjęcia działalności należy prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży. Do jej elementów należy liczba porządkowa, data sprzedaży, numer dokumentu, wartość sprzedaży i wartość sprzedaży narastająco.

Przychody z działalności nierejestrowanej należy rozliczać w zeznaniu rocznym PIT-36. Można oczywiście odliczyć wszystkie koszty prowadzenia działalności. Dodatkowo osoba taka jest zobowiązania do przestrzegania praw konsumenta, a także do wystawiania faktury lub rachunku, kiedy kupujący wyrazi takie życzenie.

Działalność nierejestrowana – idealne rozwiązanie na start!

Możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej to ciekawa propozycja dla osób, które planują założenie własnej firmy, jednak chcą zacząć od upewnienia się, czy ich działalność będzie przynosiła dochody i czy rzeczywiście nadają się do jej prowadzenia. To bardzo dobra alternatywa dla otwierania firmy na samym początku działalności. To także dobre rozwiązanie dla osób, które osiągają dochody ze swojej działalności, jednak nie są one na tyle wysokie, aby możliwe było utrzymanie działalności gospodarczej. Kiedy przychody zaczną przekraczać 1400 zł miesięcznie, należy oczywiście założyć firmę. Na początku można jednak korzystać z wielu ułatwień, takich jak mały ZUS czy Ulga na start.